Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 17 sierpnia 2016 r., sygn. II SA/Ke 611/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Miziołek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak, Sędzia WSA Renata Detka, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gry na automatach poza kasynem oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej w [...], po rozpatrzeniu odwołania S. J., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] wymierzającą karę pieniężną w łącznej wysokości 36.000 zł za urządzanie gry poza kasynem na automatach [...]. W podstawie prawnej powołano art. 220 § 2, art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz art. 2 ust. 3, art. 8, art. 89 ust. 1 pkt 2, art. 89 ust. 2 pkt 2, art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (tj. Dz. U. nr 201, poz. 1540), zwanej dalej u.g.h.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że funkcjonariusze Urzędu Celnego w [...] przeprowadzili w dniu 10 września 2013r. w lokalu [...] przy [...] - w którym działalność gospodarczą prowadził S. J. - kontrolę, w trakcie której ujawniono ww. urządzenia - stanowiących własność [...] - mogące być automatami służącymi do urządzania gier hazardowych w rozumieniu przepisów u.g.h.

W wyniku przeprowadzonego eksperymentu kontrolnego ustalono, że gry urządzane na ww. automatach:

- mają charakter losowy, gdyż gracz nie ma wpływu na to, w jakich konfiguracjach zatrzymują się symbole wyświetlane na elektronicznych bębnach,

- mają charakter komercyjny - o czym świadczy obowiązkowa odpłatność za ich rozpoczęcie oraz fakt uzyskiwania wygranych pieniężnych,

W rezultacie stwierdzono, że gry prowadzone na ww. urządzeniach są grami na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 u.g.h., gdyż prowadzone są na urządzeniach elektronicznych, zawierają elementy losowości oraz realizują wygrane pieniężne. Powyższe ustalenia potwierdzają przeprowadzone w toku postępowania przygotowawczego nr RKS 502/2013 dowody - w tym opinia biegłego oraz zeznania świadków. W tym zakresie organ podkreślił, że gry na automatach mogą być prowadzone na podstawie udzielonej koncesji na prowadzenie kasyna gry (art. 6 ust. 1 u.g.h.) wyłącznie w kasynach gry. Tymczasem S. J. nie posiada koncesji na prowadzenie gier hazardowych - co uzasadnia stwierdzenie, że ów przedsiębiorca urządzał gry hazardowe bez zezwolenia oraz organizował gry niezgodnie z art. 129 ust. 3 u.g.h. W konsekwencji S. J. podlega karze pieniężnej w wysokości 12.000 zł od każdego ujawnionego urządzenia - na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 89 ust. 2 pkt 2 u.g.h. Wyjaśniono przy tym, odwołując się do treści pierwszego z wymienionych przepisów, że wobec braku legalnej definicji w u.g.h. czasownika "urządza", ustalenie zakresu tego pojęcia winno nastąpić w oparciu o znaczenie nadane temu określeniu w Wielkim słowniku języka polskiego. Przez urządzanie gry należy zatem rozumieć realizowanie czynności, które w swoim efekcie doprowadziły do tego, że gra hazardowa faktycznie się odbywa. W tym zakresie organ, opierając się na zgromadzonym materiale dowodowym, wskazał że S. J. zajmował się osobiście działalnością prowadzoną w skontrolowanym lokalu - którą założył specjalnie na potrzebę urządzania przez niego gier na ujawnionych automatach. W tym celu S. J. zaczął w internecie poszukiwać ofert dotyczących zainstalowania w wynajętym przez niego lokalu automatów do gier. Następnie, po odnalezieniu oferty spółki [...], przedsiębiorca nawiązała kontakt z [...], który w imieniu tej Spółki zawarł z nim w dniu 1 lipca 2013r. umowę najmu powierzchni użytkowej w ww. lokalu - pod zainstalowanie ujawnionych automatów do gier, za miesięczny czynsz w wysokości 2.000 złotych. Jednocześnie S. J. umożliwił ww. Spółce oznaczenie lokalu banerami, na których widniały symbole kart oraz napisy "Hot Spot", "Black Horse" oraz cyfry "77777". W skontrolowanym lokalu S. J. nie prowadził żadnej działalności, lecz mimo to otwierał skontrolowany lokal, sprawował pieczę nad ww. automatami do gier oraz zapewniał bieżącą obsługę poprzez ich włączanie i wyłączanie oraz dostarczanie niezbędnego zasilania energią elektryczną, a następnie na koniec dnia zamykał lokal. Czynności te, zdaniem organu, zapewniały "prawidłowy" przebieg urządzanych nielegalnych gier na ujawnionych automatach do gier.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00