Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 sierpnia 2016 r., sygn. IV SA/Gl 68/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka, Sędzia WSA Bożena Miliczek - Ciszewska (spr.), Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi A. O. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę.

Uzasadnienie

W stosunku do sierż. szt. A. O. (dalej strona lub skarżący), będącego funkcjonariuszem Policji w służbie stałej Komendy Powiatowej Policji w T. (dalej KPP) w dniu 30 września 2015 r. został wydany - przez Komendanta Powiatowego Policji w T. (dalej organ pierwszej instancji) na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 w związku z art. 45 ust. 3, art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r., poz. 355 ze zm., dalej ustawa o Policji) - rozkaz personalny nr [...] o zwolnieniu ze służby w Policji z dniem [...] r. Decyzji tej został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu powyższej decyzji wskazano, że w dniu 12 sierpnia 2015 r. drogą służbową skarżący złożył raport informujący o tym, że w Prokuraturze Rejonowej w Z. został mu przedstawiony zarzut z art. 226 § 1 k.k., w związku z kontrolą drogową przeprowadzoną przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego tut. KPP z jego udziałem w dniu 8 marca 2015 r. na ul. [...]w T. , a także o tym, że wyrokiem Sądu Rejonowego w T. został ukarany karą grzywny za wykroczenie drogowe związane ze zdarzeniem w dniu [...] r. Organ wskazał, że poddany kontroli drogowej, nie będący na służbie sierż. szt. A.O. dopuścił się szeregu wykroczeń drogowych oraz zachował się w sposób niezgodny z zasadami etyki zawodowej (znieważył funkcjonariusza). Rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...]r. skarżący został zawieszony w czynnościach służbowych na okres 3 miesięcy, zaś dzień później wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie rozwiązania stosunku służbowego w trybie określonym w art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy o Policji. W toku tego postępowania skarżący zapoznał się z aktami sprawy oraz złożył prośbę o nie zwalnianie ze służby w Policji. Uzyskano opinię organizacji zakładowej związku zawodowego policjantów. Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. [...] na posiedzeniu w dniu [...] r. nie wniósł zastrzeżeń co do zamiaru zwolnienia strony ze służby w Policji. W dniu [...] r. w Prokuraturze Rejonowej w Z. wydano postanowienie o umorzeniu śledztwa w związku z pojednaniem się przez sprawcę czynu z pokrzywdzonym - na podstawie art. 59a k.k. Z tego powodu organ pierwszej instancji przyjął, że czyn karalny opisany w art. 226 § 1 k.k. obiektywnie zaistniał i uznał popełnienie czynu przez funkcjonariusza za oczywiste. Organ pierwszej instancji wskazał, że powołany w rozkazie personalnym przepis prawa - art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy o Policji - nie uzależnia postępowania administracyjnego w sprawie zwolnienia ze służby w Policji od wyniku prowadzonego przeciwko policjantowi postępowania karnego i wydania prawomocnego wyroku sądowego, lecz od oczywistości popełnienia czynu o znamionach przestępstwa. W uzasadnieniu decyzji wskazano również, że temu funkcjonariuszowi nie można przyznać przymiotu nieposzlakowanej opinii. Organ pierwszej instancji uzasadnił także decyzję o zwolnieniu skarżącego z punktu widzenia interesu społecznego, szczególnego statusu i zadań Policji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00