Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 lipca 2016 r., sygn. IV SA/Wr 260/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Wyszkowski Sędziowie sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska (spr.), sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków, , Protokolant st. sekretarz sądowy Dorota Hurman, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 13 lipca 2016 r. sprawy ze skargi I. W. na decyzję D. Kuratora Oświaty z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.
Uzasadnienie
Postępowanie administracyjne w sprawie zainicjowane zostało wnioskiem I. W. (dalej: strona, skarżąca) z dnia 4 sierpnia 2009 r., o wydanie decyzji administracyjnej nadającej stopień nauczyciela mianowanego. Wraz z zawiadomieniem o wszczęciu postępowania administracyjnego w tej sprawie organ wezwał stronę do usunięcia braków formalnych wniosku poprzez przedłożenie w wyznaczonym terminie dokumentów potwierdzających spełnienie przez stronę przesłanek, o których mowa w art. 9b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674). W piśmie z dnia 15 września 2009 r. strona zmodyfikowała treść żądania sformułowanego we wniosku z dnia 4 sierpnia 2009 r., domagając się wydania decyzji o nadaniu stopnia awansu zawodowego z mocy prawa w oparciu o art. 7 ustawy z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie innych ustaw, a także wydania decyzji o nadaniu z mocy prawa stopnia nauczyciela mianowanego na podstawie art. 27 ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.
Burmistrz B. decyzją z dnia [...] października 2009 r., nr [...] odmówił stronie nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego z mocy prawa. D. Kurator Oświaty decyzją z dnia [...] grudnia 2009 r., nr [...], uchylił decyzję organu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.