Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 lipca 2016 r., sygn. IV SA/Wr 138/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Wyszkowski Sędziowie sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska (spr.), sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków, , Protokolant st. sekretarz sądowy Dorota Hurman, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 13 lipca 2016 r. sprawy ze skargi B. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego I. oddala skargę w całości; II. przyznaje radcy prawnemu N. G.-K. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu kwotę 590,40 (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt 40/100 ) złotych w tym 23% podatku VAT tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu w postępowaniu sądowym.

Uzasadnienie

Postępowanie administracyjne w sprawie wszczęte zostało wnioskiem B. P. (dalej : wnioskodawczyni , strona , skarżąca ) z dnia 2 października 2015 r. adresowanym do Ośrodka Pomocy Społecznej w S. o ustalenie prawa specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad ojcem - H. R.

Decyzją z dnia [...] października 2015 r. nr [...] wydaną z powołaniem się na przepisy art.2 pkt2, art.3, art.16a, art.20 ust.3, art.24 ust.1, ust.2a, art.25 ust.1, art.30, art.32 ust.2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114, z późn. zm., zwanej dalej: u.ś.r.) Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w S. - działający z upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy S. - odmówił B. P. świadczenia w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego wnioskowanego na H. R. z tym uzasadnieniem ,że nie spełnia ona przesłanki w postaci ustawowego kryterium dochodowego, od którego ustawodawca uzależnił nabycie prawa do świadczenia.

W odwołaniu od powyższej decyzji strona podniosła, że ojciec wymaga całodobowej opieki i dlatego nie może ona podjąć zatrudnienia. Odwołująca wywodziła, że jej ojciec i mąż prowadzą odrębne gospodarstwa, zaś jej rodzina składa się z 4 osób , jej męża i dwóch córek , z których jedna ma dziecko .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00