Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lipca 2016 r., sygn. II SA/Wa 644/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Eugeniusz Wasilewski (spr.), Sędziowie WSA Iwona Maciejuk, Olga Żurawska-Matusiak, , Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Wiechowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lipca 2016 r. sprawy ze skargi M.J. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie obniżenia dodatku służbowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Komendant [...] Policji rozkazem personalnym z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...], na podstawie art. 104 ust. 3, art. 106 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.) oraz § 9 ust. 5 w zw. z § 8 ust. 8 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. Nr 152, poz. 1732 ze zm.), obniżył M.J. dodatek służbowy o 20% otrzymywanej stawki, tj. do kwoty 244 zł. Decyzji tej, na podstawie art. 108 § 1 K.p.a., nadał rygor natychmiastowej wykonalności.

Komendant Główny Policji, po rozpatrzeniu odwołania M.J., rozkazem personalnym z dnia [...] października 2013 r. nr [...], zaskarżony rozkaz personalny utrzymał w mocy. Wskazał, że orzeczeniem Komendanta [...] Policji z dnia [...] maja 2013 r. nr [...], utrzymanym w mocy orzeczeniem Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...], wymierzono funkcjonariuszowi karę dyscyplinarną nagany z uwagi na naruszenie przez policjanta dyscypliny służbowej. Powyższe sprawiło, że zaistniała konieczność obniżenia policjantowi dodatku służbowego w myśl § 8 ust. 8 pkt 1 rozporządzenia. Sformułowanie "dodatek funkcyjny obniża się" świadczy o obligatoryjnym działaniu organów Policji w tym zakresie. Uznaniu organu prawodawca pozostawił jedynie kwestię wysokości obniżenia dodatku, które winno nastąpić w granicach od 20% do 50% otrzymywanej stawki. W sprawie bezspornym jest, że M.J. naruszył dyscyplinę służbową, za którą wymierzono mu karę dyscyplinarną nagany. Ustalona natomiast granica 20% obniżenia otrzymywanej stawki dodatku służbowego uwzględnia charakter popełnionego przewinienia dyscyplinarnego, jego skutki, rodzaj oraz wymiar orzeczonej prawomocnie kary. Brak jest zatem podstaw do przyjęcia, że organ I instancji przekroczył granicę uznania administracyjnego. Obniżając dodatek służbowy o 20% Komendant [...] Policji zastosował najniższą z możliwych, wymienionych w przepisie procentowych wysokości obniżenia otrzymywanej stawki, przez co obniżenie było adekwatne do wymierzonej policjantowi kary.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00