Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 lipca 2016 r., sygn. II SA/Po 159/16
Dnia 27 lipca 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Protokolant ref. stażysta Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lipca 2016 roku sprawy ze skargi P. G. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia ... 2016 roku Nr ... w przedmiocie wymeldowania I. oddala skargę, II. przyznaje adwokatowi C. L. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu kwotę ... zł (...), w tym ... (...) tytułem podatku od towarów i usług.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lutego 2016 r., nr [...] Wojewoda po rozpatrzeniu odwołania I. G. od decyzji Burmistrza G. z dnia [...] grudnia 2015 r., nr [...] w sprawie odmowy wymeldowania z pobytu stałego P. G. z lokalu położonego w G. przy ul. [...] uchylił zaskarżoną decyzję organu I instancji i orzekł o wymeldowaniu z pobytu stałego P. G. z lokalu położonego w G. przy ul. [...].
Decyzję tę wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym.
W dniu [...] października 2015 r. I. G. wniosła do Burmistrza G. o wymeldowanie P. G. z lokalu przy ul. [...] w G.. W uzasadnieniu podała, że minęło 6 miesięcy od dobrowolnego wyprowadzenia się jej męża P. G. z mieszkania. Wnioskodawczyni dołączyła umowę najmu przedmiotowego lokalu zawartą pomiędzy P. G. a Zakładem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w G..
W wyniku przeprowadzonego postępowania Burmistrz G. decyzją z dnia [...] grudnia 2015 r. odmówił wymeldowania z pobytu stałego P. G. z przedmiotowego lokalu mieszkalnego.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w świetle przesłanek określonych w art. 35 ustawy z dnia [...] września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 388 ze zm., dalej: u.e.l.) opuszczenie lokalu przez P. G. nie miało cechy dobrowolności i trwałości. Organ ustalił bowiem, że P. G. opuścił przedmiotowy lokal w dniu [...] kwietnia 2015 r. Z zeznań świadków i wyjaśnień stron wynika, że małżonkowie I. i P. G. są skonfliktowani, a opuszczenie lokalu przez P. G. nastąpiło po domowej awanturze, która miała miejsce w dniu [...] kwietnia 2015 r. Organ I instancji ustalił nadto, że P. G. chciał po kilku dniach powrócić do mieszkania, ale drzwi były zamknięte na górny zamek, do którego nie posiadał klucza. Burmistrz G. przywołał na tą okoliczność zeznania dzielnicowego K. J., który zeznał na podstawie rozmowy z I. G., że górny zamek w mieszkaniu używany jest tylko, gdy w środku znajdują się domownicy oraz, że P. G. miał utrudniony dostęp do mieszkania i występował do dzielnicowego z prośbą w tej sprawie. O pomoc w tej sprawie prosiła też L. G.-P. - siostra P. G.. W dniu [...] sierpnia 2015 r. P. G. na skutek awantury w przedmiotowym lokalu został z niego wyprowadzony przez P.. Przez okres ok. 3 miesięcy P. G. mieszkał i pracował poza G.. Zmuszony był zabrać z mieszkania większość swoich ubrań (był tam trzykrotnie), zawsze w towarzystwie swojej siostry. Organ ustalił, że w mieszkaniu są sprzęty, które są dorobkiem małżeńskim Państwa G.. P. G. partycypuje w kosztach utrzymania spornego lokalu, a adres lokalu jest jego adresem do korespondencji. Zdaniem organu I instancji okoliczności te wskazują, że mieszkanie przy ul. [...] nie przestało być całkowicie miejscem koncentracji interesów życiowych P. G.. W dniu [...] października 2015 r. P. G. zamierzał powrócić do mieszkania i w dniu tym I. G. złożyła wniosek o wymeldowanie go. Następnego dnia P. G. złożył do Sądu Rejonowego w G. pozew o przywrócenie stanu posiada przedmiotowego lokalu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right