Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 lipca 2016 r., sygn. I SA/Po 1503/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Monika Zaporowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2016 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Celnego w A. decyzją z dnia [...], nr [...], wymierzył X. sp. z o.o. z siedzibą w X. (dalej także jako: spółka lub skarżąca) karę pieniężną w łącznej wysokości [...] zł z tytułu urządzania gier na automatach: [...] nr identyfikacyjny [...], [...] nr identyfikacyjny [...] i [...] nr identyfikacyjny [...], poza kasynem gry.
W motywach rozstrzygnięcia wskazano m.in., że w dniu 8 kwietnia 2014 r. w toku czynności kontrolnych funkcjonariusze celni ustalili, że w lokalu - "Q.", znajdującym się w B. przy ul. C., w którym działalność gospodarczą prowadzi D. B., znajdują się bez wymaganego zezwolenia podłączone do sieci elektrycznej i gotowe do gry, trzy urządzenia o nazwie: [...] nr identyfikacyjny [...], [...] nr identyfikacyjny [...], [...] nr identyfikacyjny [...]. Ustalono, że urządzenia to należą do spółki X. Spółka ta w dniu 10 października 2013 r. zawarła umowę o wspólnym przedsięwzięciu z D. B., posiadającą tytuł prawny do władania ww. lokalem. W drodze eksperymentu, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz.U. z 2009 r. Nr 168, poz. 1323 ze zm.), funkcjonariusze celni ustalili, że gry oferowane na ww. urządzeniach, są grami na automatach w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 471 - w skrócie: "u.g.h."), urządzanymi z naruszeniem przepisów tej ustawy.
W odwołaniu z dnia 16 lutego 2015 r. spółka wniosła o uchylenie decyzji organu I instancji oraz o umorzenie postępowania w sprawie. Spółka wniosła ponadto o zawieszenie postępowania do czasu rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny pytania prawnego złożonego przez Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem o sygn. II GSK 686/13.