Postanowienie WSA w Opolu z dnia 26 lipca 2016 r., sygn. II SA/Op 133/16
Prawo pomocy
Starszy referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu Violetta Radecka po rozpoznaniu w dniu 26 lipca 2016 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku J. M. o przyznanie prawa pomocy przez zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie radcy prawnego w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu z dnia 28 grudnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie przyznania płatności rolnośrodowiskowej w pomniejszonej wysokości postanawia: 1) zwolnić skarżącą od uiszczenia opłaty kancelaryjnej za odpis wyroku wraz z uzasadnieniem oraz wpisu od skargi kasacyjnej, 2) w pozostałym zakresie niewymienionym w punkcie 1, wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych oddalić, 3) ustanowić J. M. radcę prawnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 czerwca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, oddalił skargę J. M. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu z dnia 28 grudnia 2015 r., nr [...], dotyczącą przyznania płatności rolnośrodowiskowej w pomniejszonej wysokości na rok 2014.
Na skutek wniosku skarżącej, doręczony został jej pełnomocnikowi odpis zapadłego w sprawie wyroku wraz z uzasadnieniem. Skarżąca wniosła także o przyznanie jej prawa pomocy w zakresie całkowitym, obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie radcy prawnego z urzędu. Uzasadniając swoje żądanie wskazała na złą sytuację finansową jej rodziny, która utrzymuje się z prowadzonego przez skarżącą gospodarstwa rolnego. Podniosła, że zaciągnęła kredyty na zakup sprzętu rolnego, a zeszłoroczna susza i decyzje organu o odmowie płatności rolnośrodowiskowych oraz sankcje za nienależnie pobrane płatności za lata 2011 i 2012, wpływają niekorzystnie na sytuację materialną jej rodziny. Zdaniem skarżącej, grozi jej zerwanie umów kredytowych zaciągniętych w bankach. W oświadczeniu o stanie majątkowym i rodzinnym podała, że tworzy wspólne gospodarstwo domowe z mężem oraz trójką pełnoletnich dzieci w wieku: [...] lat, [...] lat i [...] lata. Rodzina skarżącej utrzymuje się, zgodnie z jej oświadczeniem, z dochodów uzyskiwanych z tytułu gospodarstwa rolnego i dopłat przyznawanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a łączna wysokość dochodu uzyskała wysokość w 2015 r. - 180.000 zł. Skarżąca podała także, że posiada dom jednorodzinny o powierzchni [...] m² o wartości szacunkowej 200.000 zł; prowadzi produkcję roślinną na powierzchni [...] ha własnościowego gospodarstwa rolnego i dzierżawy od ANR ([...] ha) oraz ustnej dzierżawy ([...] ha); posiada podstawowy sprzęt do uprawy - 3 ciągniki, 2 przyczepy, sprzęt rolniczy niezbędny do produkcji. Wyjaśniła, że wszystko co posiada jest objęte małżeńską wspólnością majątkową; dwaj synowie skarżącej nie pracują zarobkowo, są osobami bezrobotnymi, a córka jest uczennicą. Podniosła, że w ubiegłym roku susza spowodowała duże straty w jej gospodarstwie w uprawie, rzędu 56%, co potwierdzają załączone protokoły. Skarżąca wskazała, że posiada kredyty zaciągnięte w sześciu bankach i instytucjach finansowych, na łączną kwotę 1.179.000 zł.