Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 lipca 2016 r., sygn. I SA/Ol 214/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Wiesława Pierechod, Sędziowie sędzia WSA Wojciech Czajkowski,, sędzia WSA Renata Kantecka (sprawozdawca), Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2016r. sprawy ze skargi K. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania w podatku od nieruchomości na 2015r. oddala skargę
Uzasadnienie
I SA/Ol 214/16
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]" Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O., po rozpatrzeniu odwołania K. W. (dalej jako: "strona", "skarżący"), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta E. z dnia "[...]" w sprawie ustalenia M. W. i K. W. (dalej jako "podatnicy"), wysokości zobowiązania podatkowego od nieruchomości na rok 2015 w kwocie 541 zł.
Z akt sprawy wynika, że decyzją z dnia "[...]’ organ I instancji ustalił podatnikom podatek od nieruchomości na 2015r. w kwocie 541 zł. Do podstawy opodatkowania organ przyjął nieruchomość położoną w E. przy ul. "[...]": garaże o powierzchni 53,93 m2, grunty pozostałe o łącznej powierzchni 91,09 m2, budynki mieszkalne o łącznej powierzchni 66,37 m2 oraz nieruchomość położoną w E. przy ul. "[...]": budynki mieszkalne o łącznej powierzchni 62,92 m2 i grunty pozostałe o powierzchni 60,99 m2 .
W odwołaniu od ww. decyzji strona nie zgodziła się z podatkiem ustalonym dla garaży zlokalizowanych w zespole miejsc parkingowych. Wskazała, że wysokość opodatkowania zależy od wysokości pomieszczeń. Trwała belka konstrukcyjna w zespole miejsc parkingowych, w miejscu wjazdu, znajduje się na wysokości niższej niż 2,20 m w stosunku do podłoża. Wniosła o naliczenie podatku za 2015r. od garaży w 50% jego wysokości oraz o zwrot nadpłaconego podatku od lutego 2008 do grudnia 2014r. wraz z odsetkami.
Decyzją z dnia "[...]" Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O. uchyliło opisaną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania przez ten organ. Kolegium wskazało na konieczność przeprowadzenia dowodu z oględzin powierzchni garażowej i dokonania jej pomiaru. Zauważyło, że organ I instancji faktycznie kwestionuje poprawność danych podanych przez podatników w informacji w sprawie podatku od nieruchomości, a zatem winien wszcząć postępowanie podatkowe z urzędu.