Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 lipca 2016 r., sygn. I SA/Łd 160/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Cezary Koziński Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda (spr.) Sędzia NSA Teresa Porczyńska Protokolant: Referent stażysta Jakub Zegarlicki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lipca 2016 r. sprawy ze skargi A. G. i G. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie podatku od nieruchomości za 2011 rok. 1. oddala skargę; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi radcy prawnemu J. Z. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych powiększoną o kwotę podatku od towarów i usług tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącym z urzędu.

Uzasadnienie

I SA/Łd 160/16

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., po rozpatrzeniu odwołania małż. A. i G. G., od decyzji tego Samorządowego Kolegium z dnia [...] r. odmawiającej stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji Prezydenta Miasta T. z dnia [...] w sprawie podatku od nieruchomości za 2011 r. w kwocie 434,00 zł, utrzymało w mocy swoją decyzję z dnia [...], wskazując jako podstawę działania art.233 § 1 pkt.1 w zw. z art.221 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa, dalej "O.p." (tekst jedn. Dz.U.201.613 ze zm.).

I. Stan faktyczny sprawy przedstawiał się następująco.

1. Podatnicy wystąpili o stwierdzenie nieważności decyzji organu pierwszej instancji z dnia [...] r. - wnioskiem z dnia [...] r. Wyjaśnili, że podatek został ustalony przez organ od zabudowanej nieruchomości położonej w T. przy ul. B.15/17. Przedmiot opodatkowania stanowiły budynki letniskowe o pow. 49,67 m kw. i o pow. 29,00 m kw. oraz grunty pozostałe o pow. 500,00 m kw. Zaskarżonej decyzji zarzucili brak wskazania podstawy prawnej rozstrzygnięcia, przez co naruszono art.210 § 1 pkt.4 O.p. W ocenie podatników warunku tego nie spełnia wymienienie na odwrocie decyzji poszczególnych artykułów ustaw dotyczących podatku od nieruchomości i podatku rolnego. Wskazali na brak należytego uzasadnienia faktycznego i prawnego wskazanej decyzji. Podnieśli, że uzasadnienie jest jednym z podstawowych elementów decyzji, a jego brak uniemożliwia stronie polemikę z organem i obronę swoich interesów. Podnieśli, że w decyzji nie wskazano podstawy prawnej uzasadniającej skierowanie decyzji organu pierwszej instancji tylko do A.G., jako podatnika podatku od nieruchomości, w sytuacji gdy w akcie notarialnym z dnia [...] r. uwidoczniono A.G i G. G..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00