Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 6 lipca 2016 r., sygn. I SAB/Go 1/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Skowrońska-Pastuszko Sędziowie Sędzia WSA Alina Rzepecka Sędzia WSA Dariusz Skupień (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Czajkowski po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2016 r. na rozprawie sprawy ze skargi H.K. na przewlekłość prowadzenia postępowania przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do czerwca 2010 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

H.K., reprezentowany przez adwokata A.D., wniósł skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do czerwca 2010 r.

Powyższa skarga została wywiedziona na tle następującego stanu faktycznego sprawy.

Postanowieniem z [...] grudnia 2011 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej wszczął postępowanie kontrolne wobec H.K. w zakresie prawidłowości rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do czerwca 2010 r., w związku z informacjami przekazanymi przez Naczelnika Urzędu Skarbowego pismem nr [...] z dnia [...] maja 2011 r. wskazującymi na nieprawidłowości w zakresie obrotu olejem rzepakowym w PPHU K H.K.. Konieczność wszczęcia postępowania kontrolnego uzasadniono, że w wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych ustalono, iż H.K. dokonywał zakupu znacznych ilości oleju rzepakowego od PHU E W.D., opodatkowanego 22% stawką podatku od towarów i usług, podczas gdy generalnie do obrotu oleju rzepakowego stosowana była stawka 7%. Ponadto W.D. nie zadeklarował podatku należnego od tej sprzedaży, gdyż ostatnią deklarację VAT-7 złożył za luty 2010 r. Dodatkowo z informacji uzyskanych od administracji austriackiej wynika, że S.A. - właściciel firmy A na rzecz, której PPHU K H.K. deklarował dostawy wewnątrzwspólnotowe oleju rzepakowego, nigdy nie dokonywał zakupów w Polsce i nie zna firmy H.K.. Pismem nr [...] z dnia [...].11.2011r. Naczelnik Urzędu Skarbowego przekazał pismo Prokuratora Prokuratury Rejonowej (sygn. akt [...] z dnia [...].10.2011r.) z prośbą o przeprowadzenie kontroli wobec H.K. w zakresie rozliczeń w podatku od towarów i usług pod kątem rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania. W ramach prowadzonego postępowania w dniu [...].01.2012r. w siedzibie PPHU K zostały pobrane dokumenty związane z zakresem postępowania, tj.: m. in. rejestry VAT sprzedaży i zakupu, dokumenty stanowiące podstawę zapisu w rejestrach prowadzonych dla potrzeb podatku od towarów i usług, dokumenty magazynowe, transportowe. Po przeprowadzeniu analizy otrzymanych dokumentów źródłowych m.in.:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00