Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 6 lipca 2016 r., sygn. II SA/Go 375/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Pauter Sędzia WSA Michał Ruszyński (spr.) Protokolant sekr. sąd. Małgorzata Zacharia-Gardzielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lipca 2016 r. sprawy ze skargi D.K. i J.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...].10.2015 r. nr [...] Wójt Gminy orzekł o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie zakładu produkcyjnego P o nowy węzeł betoniarski o wydajności 40-50 m³/h na działce [...], którego inwestorem jest K.P.. W decyzji organ I instancji określił rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia, warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym. Organ ponadto nałożył obowiązek przeprowadzenia analizy porealizacyjnej w zakresie oddziaływania przedsięwzięcia na klimat akustyczny i powietrze w terminie dwóch miesięcy od dnia przekazania obiektu do użytkowania i rozpoczęcia eksploatacji oraz nie nałożył wymogu przeprowadzenia postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko.
Organ w uzasadnieniu decyzji wskazał, iż realizacja przedsięwzięcia mogącego zawsze znacząco oddziaływać na środowisko wymaga, zgodnie z art.. 71 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 4 ustawy wójt, burmistrz, prezydent miasta. W myśl art. 73 ust. 1 ustawy postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wszczyna się na wniosek podmiotu planującego podjęcie realizacji przedsięwzięcia. Organ wskazał, iż w dniu 28.11. 2012 r. wpłynął wniosek K.P. o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie zakładu produkcyjnego P o nowy węzeł betoniarski o wydajności 40-50 m3/h na działce nr [...]. Do wniosku dołączono kartę informacyjną przedsięwzięcia, mapę ewidencyjną poświadczoną przez właściwy organ, wypis z rejestru gruntów działki, na której realizowane będzie planowane przedsięwzięcie oraz potwierdzenie wniesienia należnej opłaty skarbowej. Po stwierdzeniu kompletności wniosku organ wszczął postępowanie administracyjne w przedmiotowej sprawie o czym powiadomił strony postępowania pismem z dnia [...].12.2012 r. znak: [...]. Jako strony postępowania organ uznał wszystkich właścicieli nieruchomości przylegających do terenu planowanego przedsięwzięcia jako potencjalnie narażonych na jego negatywne oddziaływanie. Dane o złożonym wniosku zostały umieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach, prowadzonym przez Urząd Gminy. Przedsięwzięcie zaliczone zostało zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. Nr 213, poz. 1397) do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko - instalacje do produkcji betonu w ilości nie mniejszej niż 15 t na dobę. W związku z powyższym organ wystąpił o opinię w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia do Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego oraz do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.