Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 lipca 2016 r., sygn. IV SA/Gl 431/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Miliczek - Ciszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Renata Siudyka Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lipca 2016 r. sprawy ze skargi A Sp. j. w S. na pismo [...] Centrum Przedsiębiorczości sp. z o. o. w C. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia protestu dotyczącego oceny formalnej wniosku aplikacyjnego 1) stwierdza, że pozostawienie protestu bez rozpatrzenia było nieuzasadnione i przekazuje sprawę do rozpoznania [...] Centrum Przedsiębiorczości sp. z o.o. w C.; 2) zasądza od [...] Centrum Przedsiębiorczości sp. z o. o. w C. na rzecz strony skarżącej kwotę 217 złotych (słownie: dwieście siedemnaście złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
[...] W. A. K. A. spółka jawna z siedzibą w S. (dalej: spółka, skarżąca lub wnioskodawca) w dniu 22 grudnia 2015 r. złożyła w [...] Centrum Przedsiębiorczości wniosek o dofinansowanie projektu o identyfikatorze [...] pn. "Wzrost konkurencyjności firmy [...] poprzez zakup innowacyjnych maszyn" (dalej: wniosek). Założeniem projektu było uruchomienie zintegrowanej linii technologicznej, opierającej się na innowacyjnych maszynach.
Dnia 4 kwietnia 2016 r. spółka została poinformowana, że powyższy wniosek nie przeszedł pozytywnie oceny formalnej z powodu niespełnienia formalnych kryteriów wyboru projektów stanowiących załącznik nr 3 do Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa [...] na lata 2014-2020. Kryterium pn. "Wnioskodawca deklaruje realizację projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowymi i unijnymi" miało zerojedynkowy charakter i nie podlegało uzupełnieniom. Polegało na deklaracji realizacji projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowymi i unijnymi - w przypadku pomocy przyznanej na zasadniczą zmianę procesu produkcji koszty kwalifikowane musiały przekraczać koszty amortyzacji aktywów związanych z działalnością podlegającą modernizacji w ciągu poprzedzających trzech lat obrotowych. Wymóg taki wynika bowiem z art. 14 pkt 7 Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/1014. Akcentowano okoliczność, że zgodnie z informacją przedstawioną we wniosku o dofinansowanie projekt stanowił zasadniczą zmianę procesu produkcji, natomiast jednocześnie oświadczono, że koszty kwalifikowane nie przekraczają kosztów amortyzacji aktywów związanych z działalnością podlegającą modernizacji.