Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 czerwca 2016 r., sygn. II SA/Wr 346/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek Sędzia NSA Halina Kremis /sprawozdawca/ Protokolant starszy sekretarz sądowy Magda Minkisiewicz po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi D.O. działającej przez opiekuna prawnego M.R. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy uzupełnienia daty zgonu w akcie zgonu oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu decyzją z dnia [...] r. Nr [...], po rozpatrzeniu odwołania M.R. - przedstawiciela ustawowego D.O. od decyzji Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w M. z dnia [...] r. znak [...] orzekającej o odmowie uzupełnienia daty zgonu w akcie zgonu P.R.O., sporządzonym w USC w M. pod nr [...], Wojewoda D. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.), zwanej dalej "k.p.a.", oraz art. 2 ust. 6 w związku z art. 38 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1741 ze zm.), dalej "P.a.s.c.", utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ odwoławczy wskazał, że w dniu 30 września 2015 r. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w M. sporządził akt zgonu P.R.O., zmarłego w dniu 27 września 2015 r., w którym nie wpisano czasu i miejsca zgonu, lecz datę i miejsce znalezienia jej zwłok.

W dniu 22 grudnia 2015 r. Kierownik USC otrzymał wniosek M.R. - przedstawiciela ustawowego małoletniej D.O. o uzupełnienie w/w aktu w zakresie daty zgonu. Wnioskodawczyni wyjaśniła, że P.O. był ojcem jej córki, a zginął w dniu 27 września 2015 r. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Po wypadku została wykonana sekcja zwłok, a lekarz jej dokonujący w protokole w miejscu "data zgonu" wpisał "brak danych". Wpisana jest tam natomiast data znalezienia zwłok, która w tym przypadku jest tożsama z datą zgonu. Brak daty zgonu w akcie zgonu ojca skutkuje poważnymi konsekwencjami dla małoletniej D.O., ponieważ z powodu braku określenia tej daty notariusze odmawiają sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia po zmarłym. Wnioskodawczyni wyjaśniła również, że lekarz wykonujący sekcję zwłok zmarłego sporządził w dniu 21 grudnia 2015 r. pisemne oświadczenie, w którym potwierdził, że zgon nastąpił w dniu 27 września 2015 r., podobnie jak stwierdził to prokurator w zezwoleniu na pochowanie zwłok oraz w postanowieniu o wszczęciu śledztwa. Do swojego wniosku M.R. dołączyła następujące dokumenty: zezwolenie Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Ś.Ś. z dnia 29 września 2015 r. sygn. akt [...] na pochowanie zwłok P.O., zawiadomienie tej samej prokuratury z dnia 21 października 2015 r. o wszczęciu śledztwa w sprawie wypadku drogowego, w wyniku którego w/w osoba poniosła śmierć, a także pisemne wyjaśnienie dr n. med. K.M. z dnia 21 grudnia 2015 r., w którym stwierdził, że na podstawie dokumentów z prokuratury należy wnioskować, iż P.O. zmarł w dniu 27 września 2015 r., co nie sprzeciwia się wynikom sekcji zwłok, gdyż w chwili jej przeprowadzania biegły nie miał informacji co do czasu zgonu, a jedynie co do daty znalezienia zwłok, dlatego nie wypełnił stosownej rubryki karty zgonu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00