Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 czerwca 2016 r., sygn. II SA/Wr 239/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Władysław Kulon Sędzia WSA Alicja Palus Protokolant Ewa Trojan po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi M.D. na postanowienie D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia do wykonania obowiązku polegającego na usunięciu stwierdzonych nieprawidłowości w stanie technicznym budynku oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Uchwałą w formie notarialnej z dnia 26 września 2001 r. właściciele lokali tworzący wspólnotę mieszkaniową przedmiotowej nieruchomości dokonali zmiany sposobu zarządu nieruchomością wspólną zgodnie z art. 18 ust. 2a ustawy o własności lokali. Zgodnie z uchwałą nr 10/2001 zarząd nieruchomością wspólną powierzono "P." Spółka z o.o. we W., na zasadach określonych w umowie. Według umowy powierzenia zarządu nieruchomością wspólną z dnia 26.09.2001 r. zarządca reprezentuje wspólnotę mieszkaniową, prowadzi książkę obiektu budowlanego oraz dokumentację techniczną nieruchomości wymaganą prawem budowlanym, zleca kontrole techniczne i okresowe przeglądu zgodnie z prawem budowlanym, wykonuje bieżące konserwacje i bieżące naprawy nieruchomości (§ 3 umowy). Dysponowanie nieruchomością na cele budowlane w zakresie remontów wymaga zgody właścicieli lokali w formie uchwały (§ 5). Zarządca jest uprawniony do przeprowadzania remontu lub modernizacji budynku wyłącznie na podstawie planu finansowania remontów zatwierdzonego uchwałą i w rozmiarze w niej określonym, co nie dotyczy przypadku, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa, życia i zdrowia mieszkańców lub nagła potrzeba (§ 9).

Decyzją z dnia [...] r. organ nadzoru budowlanego na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 3 p.b. nakazał wspólnocie mieszkaniowej usunięcie nieprawidłowości w stanie technicznym budynku przez wykonanie po uzgodnieniu z MKZ prawidłowej wentylacji wywiewnej pomieszczeń w budynku, izolacji przeciwwilgociowych ścian budynku w określonych miejscach, opaski betonowej, remontu dachu w sposób bliżej opisany, wzmocnienia nadproży okiennych, remontu fragmentów stropów piwnicznych, docieplenia ścian, remontu piwnic w określonym zakresie, wymiany okładziny schodów, naprawy konstrukcji stalowej schodów, wymiany stopni schodów, remontu pionów kanalizacji sanitarnej i wodnych, remontu instalacji elektrycznej i odgromowej, wymiany części przyłącza gazowego w piwnicy oraz elastycznych przejść przyłączy przez ściany budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00