Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Wa 230/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Marciniak (spr.) Sędziowie WSA Małgorzata Boniecka - Płaczkowska WSA Anna Wesołowska Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Krynicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi J. G. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia[...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2015 r., znak: [...], Minister Skarbu Państwa utrzymał w mocy decyzję Wojewody L. nr [...] z dnia [...] października 2015 r. odmawiającą J. G. potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez P. G. nieruchomości położonej poza obecnymi granicami RP.

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na powyższą decyzję Ministra Skarbu Państwa złożył J. G., reprezentowany przez radcę prawnego.

Skarga została złożona w następującym stanie faktycznym i prawnym;

Wnioskiem z dnia [...] grudnia 2008 r. J. G. wystąpił do Wojewody L. o ustalenie prawa do rekompensaty za łąkę pozostawioną za B. o powierzchni [...] ha.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2014 r., znak: [...], Wojewoda L. odmówił J.G. potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez P. G. nieruchomości położonej poza obecnymi granicami RP, w miejscowości Ś. W uzasadnieniu ww. decyzji wskazał, iż P. G. nie repatriował się w trybie tzw. "układów republikańskich" ani nie był zmuszony opuścić byłych terenów Rzeczypospolitej Polskiej na skutek innych okoliczności związanych z wojną rozpoczętą w 1939 r. oraz nie zamieszkiwał w dniu 1 września 1939 r. na byłych terenach RP.

Odwołanie od ww. decyzji wniósł J. G. zarzucając W. bardzo wąską wykładnię pojęcia zamieszkiwania na byłym terytorium RP użytego w art. 2 ust. 1 ustawy z 8 lipca 2005 r.

Decyzją z dnia [...] lutego 2015 r., znak: [...], Minister Skarbu Państwa uchylił decyzję Wojewody L. z dnia [...] grudnia 2014 r. oraz przekazał temu organowi sprawę do ponownego rozpatrzenia. W ocenie Ministra, miejscem zamieszkania P. G. była miejscowość Ś., której pewna część, położona za B., na skutek zmiany granicy wschodniej znalazła się poza obecnymi granicami RP. Miało to bezpośredni wpływ na gospodarstwo rolne P. G., które uległo podziałowi, co potwierdził prawomocny wyrok Sądu Rejonowego w C. z dnia [...] kwietnia 1991 r., sygn. akt [...] Minister wskazał, iż w ww. wyroku Sąd ustalił, że P.G. pozostawił na terenach niewchodzących obecnie w skład państwa polskiego część gospodarstwa rolnego (łąki) o powierzchni ok. [...] ha, położonego w Ś. W opinii organu odwoławczego, P. G. zamieszkiwał na byłym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdyż pewien obszar miejscowości Ś., na którym znajdowało się również mienie poprzednika prawnego strony (część gospodarstwa rolnego położona za B.), nie znalazł się ostatecznie w granicach państwa polskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00