Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 czerwca 2016 r., sygn. V SA/Wa 3529/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński (spr.), Sędzia WSA - Irena Jakubiec-Kudiura, Sędzia WSA - Bożena Zwolenik, Protokolant spec. - Mariusz Dzierzęcki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi M. Sp. jawna na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego; oddala skargę.

Uzasadnienie

Po rozpatrzeniu odwołania z dnia [...] maja 2015 r. od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. nr [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r. odmawiającej zwrotu podatku akcyzowego z tytułu eksportu samochodu osobowego w wysokości 2.400,00 zł, Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie.

W uzasadnieniu własnej decyzji organu II instancji przywołał m.in. następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Wnioskiem z dnia [...] lipca 2014 r. M. Sp. j., reprezentowana przez Pełnomocnika, zwana dalej "Spółką" lub "Stroną", zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. o zwrot podatku akcyzowego z tytułu dokonanego eksportu 4 samochodów osobowych w wysokości 7.300,00 zł.

Po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. decyzją nr [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r. odmówił zwrotu podatku akcyzowego.

Pismem z dnia [...] maja 2015 r. (nadanym w placówce Poczty Polskiej S.A. w dniu [...] maja 2015 r.) Strona, zastępowana przez Pełnomocnika, odwołała się od powyższej decyzji.

Zaskarżonej decyzji zarzucono art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, poprzez niewłaściwe zastosowanie i błędne przyjęcie, iż samochód w momencie dokonania eksportu był zarejestrowany na terenie kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, a także błędne uznanie, że Stronie nie przysługiwało prawo do rozporządzania pojazdem jak właściciel oraz, że Strona nie przedstawiła odpowiednich dokumentów potwierdzających dokonanie eksportu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00