Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 1 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Sz 397/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Wojciechowska, Sędziowie Sędzia WSA Bolesław Stachura (spr.), Sędzia WSA Ewa Wojtysiak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Lidia Maląg, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 maja 2016 r. sprawy ze skargi T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta z dnia 29 grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego oddala skargę.

Uzasadnienie

[...] Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Sz. (dalej: "Spółka", "Skarżąca") w dniu 16 października 2015 r. złożyła do Prezydenta Miasta [...] (dalej: "Organ") wniosek, uzupełniony pismem z 24 listopada 2015 r., o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, co do zastosowania przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 849 ze zm.; dalej: "u.p.o.l."), w związku z przepisami Uchwały Nr LII/1344/10 Rady Miasta Szczecin z dnia 25 października 2010 r. w sprawie regionalnej pomocy inwestycyjnej w podatku od nieruchomości (dalej: "Uchwała") oraz w związku z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 2008 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną (Dz. U. Nr 146, poz. 927 ze zm.).

Przedstawiając opis zdarzenia przyszłego, Spółka wskazała, że jest właścicielem nieruchomości będącej odrębnym przedmiotem własności, położonej w obrębie Gminy Miasto [...] (dalej: "Grunt"). Wyjaśniła, że grunt jest częściowo zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę i jednocześnie stanowi element nowej inwestycji w rozumieniu § 5 Uchwały. Na dzień sporządzenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego ww. inwestycja formalnie nie została jeszcze ukończona, a w szczególności Spółka jeszcze nie zgłosiła jej zakończenia zgodnie z przepisami Uchwały. Grunt obejmuje jedną działkę gruntową i dla Gruntu prowadzona jest jedna księga wieczysta. Wnioskodawca rozważa przeprowadzenie podziału działki, którą obejmuje Grunt, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r., poz. 782 ze zm.). W przypadku przeprowadzenia podziału geodezyjnego Grunt będzie obejmował dwie działki. Niemniej Grunt nadal pozostanie odrębnym przedmiotem własności, dla którego będzie prowadzona jedna księga wieczysta. W przypadku przeprowadzenia podziału geodezyjnego, po jego zakończeniu tylko jedna z działek wchodzących w skład Gruntu będzie zajęta na prowadzenie działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00