Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Opolu z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. II SA/Op 305/16

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik po rozpoznaniu w dniu 29czerwca 2016 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. P. na pismo Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 11 maja 2016 r., nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich postanawia: odrzucić skargę.

Uzasadnienie

J. P. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, skargę na pismo Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 11 maja 2016 r., nr [...], żądając uchylenia sprzecznej z prawem decyzji wyrażonej w ww. piśmie oraz nakazanie organowi ponowne rozpatrzenie spornej sprawy.

Z akt sprawy wynika, że J. P. pismem z dnia 30 kwietnia 2016 r., zwrócił się do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o wznowienie postępowania w kwestii zmiany kwalifikacji doznanych represji w okresie II wojny światowej. Dodał, że świadczenie pieniężne przyznane zostało mu na zasadzie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 31 maja 1996 r. (Dz. U. z 1987 r., poz. 395, z późn. zm.) -chodziło o ustawę o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (dopisek Sądu) - tymczasem nie brano pod uwagę faktu uwięzienia go w obozie przesiedleńczym oraz represji doznanych w czasie przymusowego tam pobytu, trwającego ponad 4 miesiące. Zdaniem skarżącego, wobec powyższego przysługują mu dodatkowe uprawnienia kombatanckie na mocy ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2014, poz. 1206, ze zm.), zgodnie z którym represjami w rozumieniu ustawy są okresy przebywania w innych miejscach odosobnienia, w których pobyt dzieci do lat 14 miał charakter eksterminacyjny, a osoby tam osadzone pozostawały w dyspozycji hitlerowskich władz bezpieczeństwa. Skarżący wskazał, że przebywał jako dziecko wraz z rodzicami w obozie przejściowym. Na potwierdzenie tego faktu przedłożył zaświadczenie z archiwum państwowego. W jego ocenie, okoliczność ta uzasadnia uznanie, że spełnia przesłanki, o jakich mowa w przywołanym wyżej przepisie i stąd też skoro, powyższa okoliczność nie była brana pod uwagę przez organ przy ustalaniu rodzaju należnych mu świadczeń, to wniosek zasługuje na uwzględnienie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00