Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Łd 143/16
Dnia 15 czerwca 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Porczyńska Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda Sędzia WSA Cezary Koziński (spr.) Protokolant: Asystent sędziego Marcin Olejniczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 czerwca 2016 roku sprawy ze skargi B. A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umów depozytu nieprawidłowego oddala skargę.
Uzasadnienie
I SA/Łd 143/16
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z [...] r. znak sprawy: [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł.-P. z dnia [...] r. określającą B. A. wysokość zobowiązania w podatku od czynności cywilnoprawnych na kwotę 675.646 zł.
Organ odwoławczy wskazał, iż skarżącą w ramach działalności gospodarczej prowadzonej pod firmą "A"- B. A. zawarła w 2010 r. siedem umów cywilnoprawnych z zagranicznymi kontrahentami z krajów arabskich, nazwane odpowiednio umowami pożyczki (kredytu kupieckiego), umowami kredytu kupieckiego oraz umową pożyczki kupieckiej. Przedmiotowe umowy, co do zasady, zawierane były w języku polskim, a następnie przetłumaczone zostały na język arabski przez M. S. A.. Wyjątek stanowi umowa pożyczki kupieckiej z dnia 18.08.2010 r., do której zastosowane zostało uwierzytelnione tłumaczenie z języka angielskiego (wynik kontroli Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] czerwca 2014 r.). Wszystkie umowy miały charakter nieodpłatny i nie były sporządzane do nich żadne aneksy. Pieniądze z tytułu realizacji przedmiotowych umów wpływały na konto walutowe skarżącej, prowadzone przez A Bankowość Detaliczna B S.A. w Ł..
Organy podatkowe uznały, iż dokonane czynności stanowią depozyt nieprawidłowy, zaś podatniczka uważa, że były to umowy kredytu kupieckiego (pożyczki kupieckiej).