Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 czerwca 2016 r., sygn. III SA/Lu 362/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Grymuza (sprawozdawca),, Sędzia WSA Robert Hałabis, Protokolant Starszy asystent sędziego Małgorzata Olejowska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 7 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi M. F. na decyzję Wojewody z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania M. F., Wojewoda utrzymał w mocy decyzję Wójta Gminy M. P. z dnia [...] r. nr [...].AI o wymeldowaniu M. F. z pobytu stałego z lokalu znajdującego się w miejscowości B. [...].
W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że analiza materiału dowodowego zgromadzonego przez organ I instancji wykazała, że M. F. nie mieszka w miejscu zameldowania na pobyt stały, czego dowodem są zeznania obydwu stron postępowania, świadków oraz kontrola meldunkowa dokonana przez Komisariat Policji w M. P..
Organ wskazał, że A. F. we wniosku o wymeldowanie stwierdziła, że jej były mąż M. F. opuścił dobrowolnie miejsce zamieszkania w listopadzie 2013 r. Obecnie w mieszkaniu pozostają jego ubrania, z których nie korzysta. Były mąż posiadał klucze do mieszkania, ale w marcu 2015 r. zostały zmienione wkładki w drzwiach. Od chwili wyprowadzenia się nie uczestniczy w kosztach utrzymania domu (opłaty, udział w remontach). Obecnie mieszka w M. P. przy ulicy [...]/24. Strona zeznała, że przyczyną wymiany zamków było to, że M. F. zabierał z domu obrazy, ręczniki, pościel i rzeczy, które są wspólnym dobrem.
M. F. zeznał, że od miesiąca listopada 2013 r. nie zamieszkuje w miejscowości B. [...] z powodu notorycznego nękania go przez byłą żonę i jej rodziców. Odwołujący się stwierdził, że nigdy w sposób dobrowolny nie opuścił swojego domu, jak również nie zamierzał koncentrować swoich spraw życiowych w innym miejscu. Praktycznie do kwietnia 2015 r. prawie codziennie przyjeżdżał do swojego domu, do chwili kiedy była żona w sposób bezprawny wymieniła zamki. M. F. kilkakrotnie zgłaszał sprawę P., lecz ta twierdziła, że jest to sprawa dla sądu, więc skarżący złożył stosowny wniosek do sądu o podział majątku wspólnego. Po zakończeniu sprawy odwołujący się zamierza powrócić do swojego domu w [...] [...].