Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 czerwca 2016 r., sygn. III SA/Kr 1538/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Jakimowicz Sędziowie WSA Dorota Dąbek WSA Maria Zawadzka (spr.) Protokolant specjalista Monika Wójcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi M. G. - S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 2 października 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy odstąpienia od żądania zwrotu nienależnie pobranego świadczenia w formie zasiłku okresowego i zasiłku stałego skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 7 października 2015 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze, działając na podstawie art. 3 ust. 3, art. 4, art. 8, art. 11 ust. 2, art. 37, art. 38, art. 104 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2015 r., poz. 163 ze zm.) oraz art. 138 § 1 pkt. 1 K.p.a., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] 2015 r., znak: [...] orzekającą względem skarżącej M. G. - S. (dalej: skarżąca) o odmowie odstąpienia od żądania zwrotu nienależnie pobranego świadczenia w formie zasiłku okresowego i zasiłku stałego.

Powyższą decyzję wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu 8 grudnia 2014 r. skarżąca wniosła o umorzenie kwoty nienależnie pobranych świadczeń z tytułu zasiłku stałego i zasiłku okresowego.

Decyzją z dnia [...] 2015 r., znak: [...] Prezydent Miasta odmówił skarżącej umorzenia nienależnie pobranych świadczeń.

Po rozpatrzeniu odwołania skarżącej Samorządowe Kolegium Odwoławcze, decyzją z dnia 13 kwietnia 2015 r. uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę organowi l instancji do ponownego rozpoznania.

W toku ponownie prowadzonego postępowania, organ szczegółowo ustalił sytuację bytową oraz zdrowotną skarżącej i jej rodziny. Między innymi wskazał, że skarżąca ma 55 lat, mieszka wspólnie z synem G. G., synową A. G. i synem synowej M. G. Co do sytuacji materialnej skarżącej ustalono, że nie pracuje i nie jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Z uwagi na stan zdrowia skarżąca nie jest w stanie podejmować aktywności zawodowej. Do 31 grudnia 2012 r. skarżąca legitymowała się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jednak nie złożyła kolejnego wniosku o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Od dnia 1 lipca 2015 r. skarżąca została objęta ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu posiadania statusu członka rodziny. Skarżąca oświadczyła, że nie posiada uprawnień do świadczeń z ZUS lub KRUS. Pozostaje na utrzymaniu syna i synowej. Syn G. G. otrzymuje wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia jednakże odmówił złożenia oświadczeń oraz przedstawienia jakichkolwiek dokumentów podczas wywiadu środowiskowego w dniu 12 czerwca 2015 r. twierdząc, iż stosowne oświadczenia złożył w postępowaniu z 8 grudnia 2014 r. Synowa skarżącej jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Nie otrzymuje alimentów na syna i nie posiada uprawnień do świadczeń alimentacyjnych z Urzędu Miasta oraz zasiłku rodzinnego na syna z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego. Lokal, w którym skarżąca zamieszkuje wraz z rodziną jest własnością jej syna. On też ponosi całość opłat mieszkaniowych. Nie ustalono jednak wysokości ponoszonych opłat. Pomimo deklarowanej trudnej sytuacji materialno-bytowej i zdrowotnej skarżąca aktualnie nie wnosi o udzielenie wsparcia finansowego z pomocy społecznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00