Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 czerwca 2016 r., sygn. III SA/Kr 1194/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Bożenna Blitek Sędziowie WSA Janusz Bociąga (spr.) WSA Wojciech Jakimowicz Protokolant sekretarz sądowy Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. z siedzibą w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 18 czerwca 2015r. nr [....] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry skargę oddala

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego decyzją z dnia [...] 2015 r. znak: [...], wydaną na podstawie art. 207 Ordynacji podatkowej i art. 89 ust. 1pkt 2, art. 90 i art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 1540), wymierzył A Sp. z o.o. z siedzibą w B karę pieniężną w wysokości 120.000 zł jako podmiotowi urządzającemu gry na automatach poza kasynem gry.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że 21 listopada 2014 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych w lokalu J znajdującym się przy ul. D w K. Ze sporządzonego w trakcie kontroli protokołu wynika, że w lokalu tym stwierdzono włączonych dziesięć urządzeń do gry o następujących numerach:

- [...] (8);

- [...] (7);

- [...] (6);

- [...] (5);

- [...] (4);

- [...] (10);

- [...] (9);

- [...] (3);

- [...] (2);

- [...] (1).

Przeprowadzający kontrolę stwierdzili, że w dniu 25 września 2014 r. w powyższym lokalu urządzano gry na dziesięciu automatach z naruszeniem przepisów ustawy o grach hazardowych oraz Kodeksu karnego skarbowego. Organ l instancji ustalił, że właścicielem oraz podmiotem, który wstawił przedmiotowe automaty do gier była Spółka z o.o. A z siedzibą w B. Ponadto w trakcie kontroli na każdym ze wskazanych urządzeń przeprowadzono eksperyment w postaci gry kontrolnej.

Organ l instancji przeanalizował treść przepisów regulujących warunki urządzania i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach i stwierdził, że gry na wskazanych automatach spełniają kryteria wymienione w art. 2 ust. 5 ustawy o grach hazardowych, gdyż są to gry na urządzeniach elektronicznych organizowane w celach komercyjnych, a grający na przedmiotowych automatach nie ma możliwości uzyskania wygranej pieniężnej lub rzeczowej, ale gra ma charakter losowy. Ponadto eksperyment przeprowadzony przez funkcjonariuszy na każdym z urządzeń wykazał, że bębny zatrzymywały się samoczynnie bez udziału grającego; a w żadnej z przeprowadzonych gier grający nie miał wpływu na wynik gry.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00