Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 czerwca 2016 r., sygn. III SA/Kr 182/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Dąbek Sędziowie NSA Krystyna Kutzner WSA Barbara Pasternak (spr.) Protokolant Małgorzata Krasowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. z siedzibą w K na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 13 sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2016r. znak: [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego powołując się na art.92a ust.1 ustawy z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym (Dz.U. z 2013r. nr 1414, ze zm.) oraz na podstawie ustaleń protokołu kontroli (nr. [...]) z dnia 27.03.2015r. nałożył karę pieniężną w wysokości 8 000 zł na A Sp. z o.o. z siedzibą K, ul. T.

Organ ustalił następujący stan faktyczny sprawy : 27 marca 2015 r. w K, na al. L zatrzymano do kontroli pojazd marki Skoda o nr rej. [...], którego kierowcą był T. N. Kontrolowanym pojazdem wykonywany był przewóz osób przez A Sp. z o.o. z ul. S, na al. L w K. Podczas kontroli kierowca okazał licencję nr [...] na wykonywanie transportu drogowego wydaną na obszar gminy Z, na pojazd o w.w. numerze rejestracyjnym. Na podstawie dowodów zgromadzonych w toku postępowania, tj. paragonu fiskalnego z dnia 27 marca 2015 r., protokołów przesłuchań kierującego pojazdem, pracownika Urzędu Miasta, funkcjonariusza KMP - pasażerów pojazdu, dokumentacji fotograficznej i kserokopii wypisu z w/w licencji organ ustalił, że pojazdem [...], wykonywany był krajowy transport drogowy w zakresie przewozu osób taksówką, a przewóz zarobkowy potwierdzał paragon fiskalny. Kierowca nie okazał zezwolenia na wykonywanie zawodu przewożnika drogowego ani licencji uprawniającej do wykonywania transportu drogowego taksówką na terenie Gminy K. W toku postępowania uzyskano informację z Wydziału Komunikacji UM, że A Sp. z o.o. z siedzibą w K nie posiada licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką na terenie Gminy K. Mając na uwadze powyższy stan faktyczny organ stwierdził naruszenie art. 92a ust.1, 6, 7 ustawy o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 r., dalej u.t.d. Przytaczając art. 5b ust.1, oraz art. 6 ust. 4 u.t.d. organ wskazał, że na wykonywanie transportu drogowego wymagana jest odpowiednia licencja, uprawniająca do przewozu osób określonym pojazdem i na określonym obszarze. Nadto, powołując się na art. 6 ust. 5 u.t.d. organ wyjaśnił, w jakich przypadkach dopuszczalny jest przewóz osób spoza obszaru wyznaczonego w licencji. Organ ustosunkował się do wniosku strony z 27 kwietnia 2015 r. o wyznaczenie rozprawy administracyjnej i przesłuchanie świadków - przesłuchanych przed wszczęciem postępowania w sprawie - pracownika UM i funkcjonariusza KMP. Zdaniem organu, co wynika z art. 73 u.t.d., przesłuchanie świadka może odbywać się bez udziału strony lub osoby przez nią wyznaczonej. Nadto przesłuchanie wskazanych świadków nie przyczyniłoby się w żaden sposób do wyjaśnienia sprawy i jej rozstrzygnięcia a spowodowałoby jedynie nieuzasadnione przedłużenie postępowania. Powołano się na treść art. 78 § 2 kpa. Zdaniem organu okoliczności sprawy i zebrane dowody, w tym treść protokołu przesłuchania w charakterze świadka kierowcy uprzedzonego o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, jednoznacznie potwierdziły, że strona naruszyła przepisy u.t.d. Organ przytoczył także treść art. 92c ust.1 pkt.1 u.t.d.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00