Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 24 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Ke 324/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Surma (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Maria Grabowska, Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi "E.-T. G. K., K. K." spółka jawna w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za marzec 2009 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w K. na rzecz ,,E.-T. G. K., K. K." spółka jawna w K. kwotę 5 367 (pięć tysięcy trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1.Decyzja organu administracji publicznej i przedstawiony przez ten organ tok postępowania

1.1. Dyrektor Izby Celnej decyzją z 24 września 2014 r.

nr (...), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 31 lipca 2014 r. nr (...) określającą E. spółka jawna w K. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za marzec 2009 r. w wysokości 87.454,00 zł.

1.2. W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że przesłane do Urzędu Celnego w K., w dniu 28 kwietnia 2009 r., przez E. spółka jawna w K. (dalej spółka) zestawienia oświadczeń za marzec 2009 r. wraz z oświadczeniami nabywców oleju zawierały nieprawidłowości.

Dyrektor Izby Celnej w Kielcach wskazał na przepisy ustawy z 6 grudnia

2008 r. o podatku akcyzowym (j. t. Dz. U. z 2009 r., nr 3, poz. 11 ze zm.; dalej jako "u.p.a.") określające wyroby, przedmiot i podmiot opodatkowania, moment powstania obowiązku podatkowego (art. 8 ust. 2 pkt 3, art. 10 ust. 1, art. 13 ust. 1, art. 21 § 1 i § 3). W kontekście powołanych przepisów organ odwoławczy zaznaczył, że podmioty, które zajmują się sprzedażą wyrobów energetycznych i chcą zastosować do tych wyrobów preferencyjne stawki akcyzy, muszą spełniać warunki wskazane w art. 89 ust. 5-15 u.p.a. W przypadku ich niespełnienia podatnik powinien zastosować stawkę akcyzy określoną w art. 89 ust. 4 pkt 1 tej ustawy, o czym stanowi art. 89 ust. 16 u.p.a. Następnie organ wyjaśnił, że art. 89 ust. 5 u.p.a. nakłada na sprzedawcę wyrobów energetycznych podlegających akcyzie obowiązek uzyskania odpowiednich oświadczeń od ich nabywców zaś warunki składania oświadczeń zostały określone w art. 89 ust. 6 i ust. 8 u.p.a. Wymienione w tych przepisach elementy oświadczeń pozwalają zidentyfikować nabywcę i miejsce jego zamieszkania, ilość nabytych wyrobów oraz urządzeń grzewczych, w których zostanie wykorzystane zakupione paliwo ze wskazaniem miejsca ich położenia. Ponadto oświadczenie dla swojej ważności musi być czytelnie podpisane wraz

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00