Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 23 czerwca 2016 r., sygn. II SA/Ke 144/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Żak, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak,, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Protokolant Joanna Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gry na automatach poza kasynem oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] znak: [...] Dyrektor Izby Celnej , po rozpatrzeniu odwołania [...], utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...]. nr [...] wymierzającą karę pieniężną w łącznej wysokości 36.000,00 zł za urządzanie gry poza kasynem gry na automatach o nazwie: Hot Spot Admiral [...], Black Horse [...], Hot Spot [...] w lokalu [...] [...]. W podstawie prawnej powołano art. 220 § 2, art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015r. poz. 613), art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o Służbie Celnej (Dz. U. nr 168, poz. 1323 ze zm.), art. 2 ust. 3, art. 6 ust. 1, art. 8, art. 14 ust. 1, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90, art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2015r., poz. 612 ze zm.), zwanej dalej u.g.h.

W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że funkcjonariusze Urzędu Celnego przeprowadzili w dniu [...]. w punkcie [...] kontrolę, w trakcie której ujawniono ww. urządzenia należące do [...]., które mogły stanowić automaty służące do urządzania gier hazardowych w rozumieniu przepisów u.g.h.

W wyniku przeprowadzonego eksperymentu kontrolnego ustalono, że gry prowadzone na ujawnionych urządzeniach elektronicznych zawierają elementy losowości i mają charakter komercyjny. W rezultacie stwierdzono, że gry prowadzone na ww. automatach są grami na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 u.g.h. Ponadto, przeprowadzone w toku postępowania przygotowawczego nr RKS [...] dowody - w tym z przesłuchania świadka - potwierdzają, że działalność prowadzona w zakresie urządzania gier na ww. automatach miała miejsce poza kasynem gry zdefiniowanym w art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. a u.g.h. bez koncesji oraz rejestracji automatu, tj. z pominięciem wymogów określonych w art. 6 ust. 1 i art. 23a ust. 1 u.g.h. W takiej sytuacji urządzający gry na automatach poza kasynem - którym w niniejszej sprawie jest ww. Spółka - podlega karze pieniężnej w wysokości 12.000 zł od każdego urządzenia - na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h. W tym zakresie organ wskazał, że Spółka, będąca posiadaczem ujawnionych automatów, wydzierżawiła część powierzchni w skontrolowanym lokalu w celu instalacji i eksploatacji ww. urządzeń. Dodatkowo Spółka zapewniła bieżącą obsługę ujawnionych automatów, korzystając z usług przedsiębiorcy prowadzącego działalność polegającą na serisowaniu urządzeń do gier. Zdaniem organu, ze względu na powyższe, Spółkę należy uznać za podmiot urządzający gry na ujawnionych automatach. Podmiot ten zorganizował bowiem (stworzył warunki) nielegalne gry hazardowe na przedmiotowych automatach w skontrolowanym punkcie, tworząc tym samym miejsce prowadzenia nielegalnych gier hazardowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00