Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 23 czerwca 2016 r., sygn. II SA/Ke 245/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Żak, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak,, Sędzia WSA Beata Ziomek (spr.), Protokolant Joanna Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi D. V. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 25 stycznia 2016 r. znak: [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gry na automatach poza kasynem I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego D. V. kwotę 5217 (pięć tysięcy dwieście siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

II SA/Ke 245/16

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 25 stycznia 2016 r., znak: [...], Dyrektor Izby Celnej, po rozpatrzeniu odwołania D. V., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 16 listopada 2015 r. znak: [...], wymierzającą karę pieniężną w wysokości 12.000 zł za urządzanie gier poza kasynem na automacie o nazwie [...], zlokalizowanym w lokalu "H." przy ul. S. 8 w S.

W uzasadnieniu organ II instancji podał, że w dniu 28 maja 2015 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego, realizując postanowienie Prokuratora Prokuratury Rejonowej o żądaniu wydania rzeczy ujawnili w opisanym lokalu, w którym działalność gospodarczą prowadził D. V., urządzenie o nazwie [...], które poddali eksperymentowi kontrolnemu. W dalszej części uzasadnienia wskazano, że funkcjonariusze Urzędu Celnego, realizując postanowienie Prokuratora Prokuratury Rejonowej o żądaniu wydania rzeczy, przeszukaniu, ujawnili przedmiotowe urządzenie w tym lokalu w dniu 16 grudnia 2014 r. Urządzenie to poddali wówczas eksperymentowi kontrolnemu na podstawie art. 211 Kpa w zw. z art. 113 § 1 Kks.

W ramach eksperymentu odtworzono przebieg gier na urządzeniach, ustalając, że prowadzone na nich gry mają charakter losowy, ponieważ gracz nie ma wpływu, w jakich konfiguracjach zatrzymują się symbole wyświetlane na elektronicznych bębnach. Ustalono ponadto, że gry mają charakter komercyjny, bowiem warunkiem rozpoczęcia gry jest dokonanie wpłaty środków pieniężnych, a automaty, na których zostały zainstalowane wypłacają środki pieniężne za uzyskane wygrane. Jako dowód w sprawie organ włączył do akt materiał dowodowy z prowadzonego postępowania przygotowawczego nr RKS [...] w postaci: protokołu z ww. eksperymentu procesowego, protokołu z oględzin oraz protokołów przesłuchania świadków. W dniu 14 sierpnia 2015 r. przedsiębiorca przedłożył kopie faktur wystawionych za wynajem części lokalu oraz kopię umowy dzierżawy (wynajmu) powierzchni pod instalację urządzeń do gier.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00