Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 czerwca 2016 r., sygn. IV SA/Gl 889/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz -Furmanik (spr.) Sędzia WSA Renata Siudyka Protokolant Specjalista Magdalena Kurpis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi J.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odpłatności za pobyt w Domu Pomocy Społecznej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta W. z [...]r. nr [...]

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta W. na podstawie art. 96 ust. 1 i 2, art. 104 ust. 3 w związku z art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej 9t.j. Dz. U. z 2015r. poz. 163) orzeczono wobec J. M. o zwrocie wydatków poniesionych zastępczo przez Gminę W. za okres od 15 marca 2014r. do 28 lutego 2015r. za pobyt jej córki O. w Domu Pomocy Społecznej [...] w W. w kwocie łącznej 19 450,19 zł nakazując wpłatę wskazanej kwoty w terminie 30 dni od daty uprawomocnienia się decyzji.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że córka strony została umieszczona w placówce na pobyt stały . Zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:

1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,

2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,

3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej

- przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.

Organ stwierdził, że miesięczny koszt utrzymania w Domu Pomocy Społecznej w okresie od marca 2014r. do lutego 2015r. wynosił miesięcznie 2 778,51 zł. Opłata wnoszona z dochodów córki w wysokości ich 70% nie pokrywała w pełni kosztów pobytu w placówce, a więc pozostałe podmioty zobowiązane były do partycypowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00