Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 czerwca 2016 r., sygn. III SA/Gd 423/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Anna Orłowska, Sędzia WSA Jolanta Sudoł, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Kinga Czernis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi A. B. w przedmiocie wymierzenia kary grzywny Samorządowemu Kolegium Odwoławczemu w Gdańsku z powodu niewykonania wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w sprawie o sygnaturze akt III SAB/Gd 38/15 oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 8 lipca 2015 r. A. B. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania administracyjnego przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w sprawie wznowienia postępowania. Skarżący wskazał, że domaga się odszkodowania i zadośćuczynienia w kwocie 10.000 zł twierdząc, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze od wielu lat rażąco nie dotrzymuje terminów, co jest wysoce szkodliwe i jawnie burzy zasady demokratycznego państwa prawa. Wskazywał, że wniosek o wznowienie postępowań złożył we właściwym terminie, ale do chwili wniesienia skargi na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postepowania nie otrzymał żadnego rozstrzygnięcia ani informacji w sprawie. Zwracał się także w tej sprawie do Prezesa Samorządowego Kolegium Odwoławczego, Ministra Administracji i Cyfryzacji, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz komisji sejmowych.

W odpowiedzi na ww. skargę Samorządowe Kolegium Odwoławcze wniosło o jej uwzględnienie w zakresie wyznaczenia terminu rozpoznania sprawy. Organ wyjaśnił, że w dniu 24 listopada 2014 r. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w T. przekazał mu podanie A. B. z dnia 12 listopada 2014 r. zawierające żądanie wznowienia wszelkich postępowań, które bezprawnie pozbawiły go prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13). Sprawa ta została zarejestrowana pod sygn. akt [...]. Skarżący natomiast podaniem z dnia 9 stycznia 2015 r. wezwał Kolegium do usunięcia naruszenia prawa. Jednocześnie Kolegium wniosło o stwierdzenie, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa albowiem jedyną jej przyczyną jest rozpoznawanie spraw według kolejności ich wpływu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00