Postanowienie WSA w Warszawie z dnia 16 maja 2016 r., sygn. VI SA/Wa 26/16
Wstrzymanie wykonania aktu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Grzegorz Nowecki po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2016 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku P. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi P. na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] października 2015 r., nr [...] w przedmiocie rezerwacji częstotliwości przeznaczonych do świadczenia usług telekomunikacyjnych w służbie ruchomej lub stałej postanawia odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji
Uzasadnienie
P.(dalej także "skarżąca" lub "strona") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z [...] października 2015 r., nr [...] w przedmiocie rezerwacji częstotliwości przeznaczonych do świadczenia usług telekomunikacyjnych w służbie ruchomej lub stałej.
W uzasadnieniu wniosku skarżąca podniosła, że bezpośrednim skutkiem wykonania decyzji jest faktyczne umożliwienie P. (dalej także "P."), dysponowania częstotliwością radiową w zakresie 1800 MHz w ramach wykonywanej przezeń działalności telekomunikacyjnej, co pozwala tej spółce formułować oferty detaliczne oraz konstruować jej strategię rynkową z uwzględnieniem możliwości wykorzystania tej częstotliwości, a tym samym, wzmacnia jej pozycję rynkową w stosunku do jej konkurentów (w tym skarżącej). Odwołując się do specyfiki decyzji rezerwacyjnej, to jest faktu, że jej przedmiotem jest przyznanie przedsiębiorcy telekomunikacyjnego uprawnienia do wykorzystywania w jego działalności szczególnego dobra, jakim jest widmo radiowe w określonym zakresie wskazała, iż w razie uchylenia zaskarżonej decyzji przez sąd administracyjny, skutki jej wykonania będą niezwykłe trudne do odwrócenia. W ocenie skarżącej, fakt bezpodstawnego uzyskania przewagi konkurencyjnej przez jednego przedsiębiorcę telekomunikacyjnego, będącego adresatem decyzji rezerwacyjnej, w stosunku do innych przedsiębiorców, którzy bezskutecznie ubiegali się o uzyskanie tej samej rezerwacji częstotliwości oraz okoliczność uzyskania przez beneficjenta takiej decyzji określonych korzyści w związku z dysponowaniem widmem radiowym w danym okresie, w szczególności poprzez możliwość zmiany zakresu i technicznych warunków świadczonych usług, a w konsekwencji - pozyskiwania nowych abonentów jest skutkiem bardzo trudnym do zwymiarowania i nie sposób go zniweczyć poprzez zwrot jakichkolwiek świadczeń na rzecz dyskryminowanych i poszkodowanych konkurentów tego podmiotu, czy też w inny sposób wynagrodzić im zaburzenia równoprawnej konkurencji na rynku usług telekomunikacyjnych, związanego z wykonaniem wadliwej (następczo uchylonej) decyzji rezerwacyjnej.