Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 maja 2016 r., sygn. V SA/Wa 3603/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak, Sędzia WSA - Beata Krajewska, Sędzia WSA - Dorota Mydłowska(spr.), Protokolant spec. - Anna Szaruch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2016 r. sprawy ze skargi Województwa Dolnośląskiego na decyzję Ministra Finansów z dnia ... czerwca 2015 r. nr ... w przedmiocie odmowy zwrotu nadpłaty we wpłacie do budżetu państwa z przeznaczeniem na część regionalną subwencji ogólnej dla województw oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej przez Województwo Dolnośląskie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jest decyzja Ministra Finansów z dnia ... czerwca 2015r. nr ... utrzymująca w mocy decyzję z dnia ... marca 2015r. Nr ... którą odmówiono zwrotu nadpłaty we wpłacie do budżetu państwa, z przeznaczeniem na część regionalną subwencji ogólnej dla województw, dokonanej przez Województwo Dolnośląskie w 2014r.
Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Województwo Dolnośląskie (dalej; Skarżący, Strona, Województwo) pismem z dnia 13 lutego 2013r. złożyło wniosek o zwrot nadpłaty we wpłatach do budżetu państwa przeznaczonych na część regionalną subwencji ogólnej dla województw, dokonanych przez Województwo Dolnośląskie w 2014r. w kwocie ... zł.
Podstawą żądania był wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie o sygn. akt K 13/11 w którym Trybunał orzekł, że art. 31 oraz art. 25 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w zakresie, w jakim nie gwarantują zachowania istotnej części dochodów własnych dla realizacji zadań własnych, są niezgodne z Konstytucją RP. Jednocześnie TK odroczył utratę mocy obowiązującej przepisów art. 31 i 25 ustawy o dochodach wskazując, że powyższe przepisy utracą moc obowiązującą z upływem 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.