Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 maja 2016 r., sygn. I SA/Wa 1686/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Marciniak (spr.) Sędziowie WSA Gabriela Nowak WSA Przemysław Żmich Protokolant referent stażysta Andżelika Abramowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 maja 2016 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...], Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, po rozpatrzeniu wniosku J. B. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy własną decyzję z [...] listopada 2014 r., nr [...], o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Miasta i Gminy w G. z dnia [...] grudnia 1980 r., znak: [...], o przejęciu na własność Skarbu Państwa udziału wynoszącego ½ w gospodarstwie rolnym (bez budynków) położonym we wsi J. składającym się z działek ewidencyjnych o numerach: [...],[...],[...],[...] i ½ [...].
Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na powyższą decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi złożył J. B., reprezentowany przez T.B.
Skarga została złożona w następującym stanie faktycznym i prawnym;
Wnioskiem z dnia [...] maja 2013 r. J. B. wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Miasta i Gminy w G. z dnia [...] grudnia 1980 r.
Decyzją z dnia [...] listopada 2014 r., nr [...], Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Miasta i Gminy w G. z dnia [...] grudnia 1980 r.
W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ I instancji przywołał treść stanowiącego materialną podstawę prawną decyzji z [...] grudnia 1980 r. art. 45 ustawy z 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach rolników i ich rodzin (Dz. U. Nr 32, poz. 140), zwanej dalej "ustawą". Wskazał, iż przejęcie gospodarstwa rolnego na własność Państwa w powołanym trybie możliwe było w przypadku łącznego ziszczenia się dwóch warunków: złożenia wniosku przez rolnika oraz możliwości przekazania gospodarstwa następcom rolnika. Badając spełnienie pierwszego z tych warunków organ stwierdził, iż w aktach archiwalnych znajduje się wniosek F. K. z dnia [...] kwietnia 1980 r. o przejęcie na własność Skarbu Państwa gospodarstwa rolnego. Odnośnie drugiego warunku organ podniósł, iż w ww. wniosku F. K. wskazał, iż istniejący następca posiadający kwalifikacje, a zarazem współwłaściciel udziału w gospodarstwie - J. B. - odmówił przejęcia tego gospodarstwa, co potwierdza oświadczenie J. B. w tym zakresie zalegające w aktach sprawy. Organ wskazał ponadto, iż w zebranym w sprawie materiale archiwalnym znajdują się oświadczenia potencjalnych następców F.K., które potwierdzają, iż nie posiadali oni kwalifikacji do prowadzenia gospodarstwa, odmówili jego przejęcia bądź nie spełniali przesłanki wieku określonej w art. 75 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.