Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 maja 2016 r., sygn. I SA/Wa 304/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Marciniak Sędziowie: WSA Magdalena Durzyńska WSA Dariusz Pirogowicz (spr.) Protokolant specjalista Joanna Pleszczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2016 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Skarbu Państwa decyzją z [...] stycznia 2016 r. nr [...], po ponownym rozpatrzeniu sprawy na wniosek J. B., utrzymał w mocy własną decyzję z [...] listopada 2015 r. nr [...] o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody [...] z [...] czerwca 2007 r. nr [...], którą potwierdzono na rzecz J. B. prawo do rekompensaty za pozostawione przez M. B. poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości.

Decyzja Ministra Skarbu Państwa wydana została przy następujących ustaleniach stanu faktycznego i ocenie prawnej sprawy.

Decyzją z [...] czerwca 2007 r., w efekcie rozpoznania wniosku J.B., Wojewoda [...] potwierdził na jego rzecz prawo do rekompensaty za nieruchomości pozostawione przez M. B. (poprzednika prawnego wnioskodawcy) w miejscowości N., gm. R., pow. [...] (obecnie [...]).

Postępowanie o rekompensatę za powyższe nieruchomości zainicjowane zostało jeszcze w 1991 r. (wnioskiem o zaliczenie wartości pozostawionego mienia na poczet zakupu nieruchomość) i było kontynuowane na gruncie obecnie obowiązującej ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. - o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 169, poz. 1418 ze zm.), przywoływanej dalej jako: "ustawa zabużańska". Podstawą ustalenia jakie nieruchomości na dawanych kresach wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej pozostawił M. B. było orzeczenie Państwowego Urzędu Repatriacyjnego z [...] października 1946 r., wymieniające gospodarstwo rolne o pow. 30 ha wraz domem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi. Do wniosku o rekompensatę dołączono także tłumaczenie zaświadczenia ubezpieczenia nr [...] od pożaru za okres od 1941 do 1943 r., które wśród przedmiotów ubezpieczonych wymieniało 2 domy mieszkalne oraz budynki gospodarcze. Po podjęciu przez organ wojewódzki postanowienia w trybie art. 7 ustawy zabużańskiej - stwierdzającego spełnienie przez ubiegającego się o rekompensatę wymogów ustawowych uprawniających do rekompensaty i wzywającego do wybrania jednej z jej form oraz przedłożenia operatu szacunkowego - J. B. przedłożył zaświadczenie z Centralnego Państwowego Archiwum L. nr [...], które wskazywało, że jego poprzednik prawny był do 1939 r. właścicielem nieruchomości o pow. [...] ha, z której [...] ha w 1940 r. znacjonalizowano. W związku z tym zaświadczeniem, pismem z 23 października 2006 r., organ zwrócił wnioskodawcy uwagę na nacjonalizację części majątku przed repatriacją M. B. i ponownie wezwał go do przedłożenia operatu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00