Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 maja 2016 r., sygn. VI SA/Wa 2393/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Kozik Sędziowie Sędzia WSA Jacek Fronczyk (spr.) Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Protokolant ref. staż. Anna Owczarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2016 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej oddala skargę w całości

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] [...]Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, działając na podstawie art. 112 ust. 2, art. 37ap ust. 1 pkt 2 w związku z art. 65 ust. 1, art. 68 ust. 1 i 2, art. 72 ust. 1 i 3, art. 74 ust. 1, art. 86 ust. 1, 2 i 8, art. 87 ust. 2 oraz art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (t. j.: Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.), a także art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t. j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), cofnął przedsiębiorcy I. Sp. z o.o. z siedzibą w G. zezwolenie z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] (zmienione decyzją z dnia [...] września 2014 r. nr [...]) na prowadzenie apteki ogólnodostępnej o nazwie "[...]", zlokalizowanej w P.

W motywach rozstrzygnięcia organ wskazał, że apteka ogólnodostępna o nazwie "[...]", zlokalizowana w P., dostarczała produkty lecznicze do nieuprawnionych podmiotów, tj. aptek ogólnodostępnych wymienionych w protokole kontroli. Przepis art. 72 ust. 1 ww. ustawy - Prawo farmaceutyczne stanowi, że obrót hurtowy produktami leczniczymi, z zastrzeżeniem ust. 8 pkt 2, mogą prowadzić wyłącznie hurtownie farmaceutyczne, składy celne i konsygnacyjne produktów leczniczych. Zgodnie z art. 74 ust. 1 tej ustawy, podjęcie działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia hurtowni farmaceutycznej wymaga uzyskania zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego, którego strona nie posiada, a zatem nie mogła prowadzić działalności gospodarczej w tym zakresie. Apteki ogólnodostępne świadczą usługi farmaceutyczne bezpośrednio na rzecz ludności. Zakres tych usług został określony w art. 86 ww. ustawy - Prawo farmaceutyczne. W szczególności polegają one na zaopatrywaniu ludności w produkty lecznicze gotowe, leki apteczne i recepturowe, wyroby medyczne, jak również kosmetyki, suplementy diety, środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego, etc. Innymi słowy, apteka ogólnodostępna uprawniona jest jedynie do obrotu detalicznego produktami leczniczymi, natomiast nie jest uprawniona do obrotu hurtowego. W ocenie organu, Spółka I., poprzez prowadzenie obrotu hurtowego produktami leczniczymi w swej aptece, naruszyła liczne przepisy regulujące prowadzenie apteki ogólnodostępnej, a tym samym przestała dawać rękojmię należytego prowadzenia apteki, co oznacza, że przestała spełniać jeden z warunków określonych przepisami prawa, wymagany do wykonywania działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00