Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 5 maja 2016 r., sygn. II SA/Sz 42/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.),, Sędzia NSA Elżbieta Makowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 maja 2016 r. sprawy ze skargi M. R. na czynność Poczty Polskiej [...] w przedmiocie stwierdzenia obowiązku wynikającego z przepisów prawa I. stwierdza bezskuteczność czynności Poczty Polskiej [...] polegającej na stwierdzeniu obowiązku M. R. uiszczenia opłaty abonamentowej za okres od [...] r. do [...] r. i uznaje uprawnienie M. R. do zwolnienia od opłat abonamentowych za wskazany powyżej okres. II. zasądza od Poczty Polskiej [...] na rzesz skarżącej M. R. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu [...] r. M. R. złożyła w Urzędzie Pocztowym [...] formularz zwolnienia z opłaty abonamentowej za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, okazując jednocześnie, żądane przez pracownika poczty dokumenty, tj. dowód osobisty i odcinek dokumentujący wysokość pobieranego obecnie świadczenia z ZUS.
Wniosek ten został przyjęty bez zastrzeżeń, skarżąca nie była informowana
o jakichkolwiek brakach powyższego formularza.
Zawiadomieniem z dnia 22 kwietnia 2011 r. P. poinformowała stronę, że według stanu na dzień [...] r. jej zaległości z tytułu opłat abonamentu radiowotelewizyjnego za okres [...] wynoszą
[...] zł. Pismem z dnia [...] r. skarżąca zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie powyższego "wezwania do zapłaty", dołączając do pisma kserokopie: formularza zwolnienia z opłat, odcinka renty, legitymacji ZUS oraz orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Pismem z [...] r. Poczta Polska S.A. poinformowała M. R., ze formularz zwolnienia z opłat za używanie odbiorników radiofonicznych
i telewizyjnych wpłynął do Działu Przetwarzania Dokumentów, jednak został zakwestionowany z powodu braku uprawnień do zwolnienia.