Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 18 maja 2016 r., sygn. II SA/Go 276/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 maja 2016 r. sprawy ze skargi G S. A. na decyzję Wojewody z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na czasowe zajęcie nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty z dnia [...] r., znak [...], II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego G S.A. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną skargą decyzją z dnia [...] lutego 2016 r. znak [...] Wojewoda, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2016 r., poz. 23, powoływanej jako: Kpa ) utrzymał w mocy decyzję Starosty z dnia [...] grudnia 2015 r. znak: [...] "o odmowie wydania decyzji zezwalającej G S.A. na czasowe zajęcie nieruchomości stanowiącej własność P.E., położonej w [...], oznaczonej nr ewidencyjnym działki [...], o pow. 2,52 ha".

Organ orzekał w następującym stanie faktycznym, wynikającym z akt administracyjnych sprawy:

Wnioskiem z dnia [...] grudnia 2015 r. G S.A., wskazując na przepis art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( tekst jednolity Dz.U. z 2015 r., poz. 1774 ze zm.; powoływanej jako: ugn ) wystąpił do Starosty o wydanie decyzji zezwalającej na czasowe zajęcie terenu nieruchomości położonej w [...], oznaczonej nr ewid. działki [...] i nadanie jej rygoru natychmiastowej wykonalności, określając czas niezbędny do wykonania koniecznych prac na 1 miesiąc.

Wnioskodawca, powołując się na swój obowiązek, jako operatora systemu przesyłowego, zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności dostarczania paliw gazowych oraz wynikający z Prawa budowlanego obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania i utrzymania obiektu budowlanego, wskazywał na pilną konieczność przeprowadzenia prac mających na celu przywrócenie właściwego stanu podziemnego gazociągu wysokiego ciśnienia DN 500 MOP MPa 6,3 relacji [...]. Wywodził, że na wskazanym odcinku gazociągu, przebiegającym przez teren nieruchomości należącej do P.E., ( działka nr [...] ) jego służby eksploatacyjne stwierdziły brak wymaganego przykrycia gazociągu warstwą gruntu tj. podejrzenie uszkodzenia izolacji gazociągu. Nie stwierdzono natomiast przemieszczenia się rurociągu, co świadczyć może o zaistnieniu czynników zewnętrznych, oddziałujących na otoczenie przez co zmalała warstwa gruntu nad gazociągiem. Argumentował, że zbyt małe przykrycie rurociągu stwarza ryzyko mechanicznego uszkodzenia go przez sprzęt rolniczy lub ruch ciężkich pojazdów. Warstwa gruntu jaka powinna znajdować się nad gazociągiem umożliwia bowiem tłumienie naprężeń przenoszonych bezpośrednio na rurociąg. W obecnej sytuacji istnieje realne i narastające zagrożenie przekroczenia wytrzymałości obliczeniowej (projektowej) gazociągu i jego rozszczelnienie. Narastający stopień zagrożenia wynika z pracy gazociągu w warunkach dla jakich nie został zaprojektowany. Awaria przedmiotowego gazociągu może skutkować śmiercią lub ciężkimi poparzeniami ludzi oraz zwierząt w promieniu do 200 metrów od miejsca wybuchu, a także może być przyczyną pożarów i destrukcji budynków na podobnym obszarze. Sytuacja taka zagrozi bezpieczeństwu publicznemu oraz będzie skutkowała odcięciem dostaw gazu dla setek tysięcy odbiorców. W celu usunięcia zagrożenia, jako operator systemu przesyłowego, zmuszony jest do podjęcia natychmiastowych i koniecznych działań polegających na odkopaniu gazociągu, sprawdzeniu i naprawieniu jego izolacji, a następnie odtworzeniu przykrycia gazociągu warstwą ziemi zgodne z dokumentacją powykonawczą. Określił też, że planowany czas zajęcia nieruchomości wynosi 1 miesiąc a niezbędna powierzchnia jej zajęcia to około 1000 m2 po trasie gazociągu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00