Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2016 r., sygn. VI SA/Wa 3090/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Szydłowska Sędziowie Sędzia WSA Jacek Fronczyk (spr.) Sędzia WSA Jakub Linkowski Protokolant ref. staż. Anna Owczarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi [...] z siedzibą w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek oddala skargę w całości

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2013 r. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej udzielił I. z siedzibą w W. patentu na wynalazek pt.: "Sposób i układ sterowania elektrycznego napędu pojazdu z kondensatorowym zasobnikiem energii" nr [...], o czym ogłoszono w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" w dniu [...] czerwca 2013 r. nr [...].

W dniu [...] grudnia 2013 r. Spółka M. Sp. z o.o. z siedzibą w W. złożyła sprzeciw wobec ww. decyzji o udzieleniu patentu na wynalazek pt.: "Sposób i układ sterowania elektrycznego napędu pojazdu z kondensatorowym zasobnikiem energii" nr [...]. Spółka podniosła, że rozwiązanie według spornego patentu w kategorii sposobu, określone zastrzeżeniem patentowym nr 1, nie zostało przedstawione na tyle jasno i wyczerpująco, by znawca mógł ten wynalazek urzeczywistnić, natomiast rozwiązanie w kategorii układu, określone w zastrzeżeniu patentowym nr 2, nie spełnia przesłanki nowości, posiadania poziomu wynalazczego oraz dostatecznego ujawnienia, a zatem sporny patent został udzielony z naruszeniem przepisów art. 24, art. 25, art. 26 i art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (t. j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1410).

Uprawniony ze spornego prawa I z siedzibą w W. wniósł o oddalenie sprzeciwu, wskazując, że jest on bezzasadny.

Decyzją z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, w trybie postępowania spornego, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu [...] lutego 2015 r. sprawy o unieważnienie patentu na wynalazek pt.: "Sposób i układ sterowania elektrycznego napędu pojazdu z kondensatorowym zasobnikiem energii" nr [...], udzielonego I. z siedzibą w W., na skutek sprzeciwu uznanego za bezzasadny, wniesionego przez Spółkę M. Sp. z o.o. z siedzibą w W., stosując art. 25 i art. 33 ust. 1 w związku z art. 246 i art. 247 ust. 2 ww. ustawy - Prawo własności przemysłowej, a także art. 98 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (t. j.: Dz. U. z 2014 r., poz. 101 ze zm.) w związku z art. 256 ust. 2 ww. ustawy - Prawo własności przemysłowej, unieważnił patent na wynalazek pt.: "Sposób i układ sterowania elektrycznego napędu pojazdu z kondensatorowym zasobnikiem energii" nr [...] i przyznał Spółce M. Sp. z o.o. z siedzibą w W. od I. z siedzibą w W. kwotę 2600 zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00