Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2016 r., sygn. VI SA/Wa 2346/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Szydłowska Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Wieczorek (spr.) Sędzia WSA Grzegorz Nowecki Protokolant ref. staż. Julia Murawska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi V.K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę w całości
Uzasadnienie
Główny Inspektor Transportu Drogowego (zwany dalej organem) decyzją z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] po ponownym rozpatrzeniu sprawy ze skargi V. Litwa (zwanego dalej stroną/skarżącym) od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego (zwanego dalej organem I instancji) z dnia [...] lutego 2015 r. o nałożeniu na stronę kary pieniężnej w kwocie 10.000 zł utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.
Podczas kontroli drogowej pojazdu marki [...] o numerze rejestracyjnym [...] wraz z naczepą marki [...] o nr rej. [...], kierowanego przez Pana M. A. ustalono wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy bez posiadania w pojeździe wymaganego ważnego zezwolenia. Zdaniem organu I instancji pojazdem przewożono rzeczy z Polski do Azerbejdżanu w imieniu i na rzecz litewskiego przedsiębiorcy. Kontrola drogowa miała miejsce na autostradzie A2 na węźle Skierniewice w dniu [...] listopada 2014 r. i została udokumentowana protokołem nr [...]. W związku z powyższym nałożono na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości 10.000 zł.
Skarżący w odwołaniu wnosi o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i umorzenie postępowania w I instancji. Podnosi, iż kontrolowany przewóz wykonywany był faktycznie do Litwy, a nie jak wynikało to z dokumentu CMR do Azerbejdżanu. Transport z Litwy do Azerbejdżanu został wykonany za pośrednictwem kolei przez inny podmiot. Wskazany przez organ I instancji Dokument Towarzyszący służy do celów celnych, wskazany zaś w nim kod LTVG2000 oznacza urząd celny kolejowy w Wilnie.