Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2016 r., sygn. II SAB/Wa 1139/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk, Sędziowie WSA Iwona Maciejuk (spr.), Ewa Pisula-Dąbrowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Maria Zawada, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi Fundacji [...] z siedzibą w [...] na bezczynność Ministra Spraw Zagranicznych w przedmiocie rozpatrzenia wniosku z dnia [...] lipca 2015 r. o udostępnienie informacji publicznej oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] lipca 2015 r. Fundacja [...] z siedzibą w [...] zwróciła się do Ministra Spraw Zagranicznych o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej przebiegu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w zakresie jakości powietrza, toczącego się w związku z uzasadnioną opinią Komisji Europejskiej z dnia [...].02.2015 r. Fundacja wniosła o udostępnienie kopii następujących dokumentów:
- skargi lub zawiadomienia na podstawie którego Komisja wszczęła postępowanie;
- uzasadnionej opinii skierowanego przez Komisję Europejską w dn. [...].02.2015 r.;
- odpowiedzi Rzeczpospolitej Polskiej na opinię, o ile została sporządzona;
- wszelkich dokumentów zgromadzonych w związku z toczącym się postępowaniem.
Informację należało przesłać w formie elektronicznej (skany dokumentów) na adres mailowy: [...].
Wniosek wpłynął do organu w dniu [...] lipca 2015 roku.
Pismem z dnia [...] lipca 2015 r. organ poinformował Fundację, że Komisja Europejska zadała Polsce, w systemie EU-Pilot, pytanie w sprawie przekroczeń szkodliwych pyłów PM 10 i zanieczyszczenia powietrza. W sprawie toczy
się postępowanie. MSZ wskazał, że do czasu zakończenia postępowania nie może ujawnić treści korespondencji z Komisją Europejską w procedurze EU-Pilot.
Organ stwierdził, że w tym zakresie zastosowanie znajduje rozporządzenie 1049/2001/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji. Zgodnie z treścią pierwszego akapitu art. 5 tego rozporządzenia, jeśli Państwo Członkowskie otrzyma od instytucji żądanie dotyczące dokumentu będącego w jego posiadaniu, o ile nie jest jednoznaczne, że dokument ten zostanie ujawniony