Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 21 kwietnia 2016 r., sygn. I SA/Rz 142/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Tomasz Smoleń Sędziowie WSA Piotr Popek WSA Jarosław Szaro / spr./ Protokolant ref. staż. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowym od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2015r. nr [...], Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpoznaniu odwołania B. K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] sierpnia 2015r. nr [...] odmawiającą umorzenia zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług oraz w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wnika z akt sprawy, wnioskiem z dnia 2 września 2013r. (uzupełnionym w piśmie z dnia 3 stycznia 2014r.) B. K. zwrócił się o umorzenie zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych w całości za lata: 2009, 2010-2012 wraz z ustawowymi odsetkami, a także w podatku od towarów i usług, które powstały w latach 2009-2013.

W uzasadnieniu wniosku poinformował, że spłata przez niego zadłużenia stała się niemożliwa wskutek zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej od dnia 1.04.2013r., stąd też nie posiada żadnego źródła dochodu ani majątku, który umożliwiłby mu spłatę powstałego zadłużenia. Wskazał, że nie pracuje, posiada status osoby bezrobotnej bez prawa do zasiłku. Podał także, że ma na utrzymaniu rodzinę. Wnioskodawca argumentował, że sytuacja w której się znalazł spowodowała wystąpienie przesłanki ważnego interesu podatnika, a także interesu publicznego, co przemawia za umorzeniem zaległości podatkowych, które umożliwi mu kontynuowanie zawieszonej działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia [...] marca 2014r. nr [...] odmówił Podatnikowi umorzenia zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług za III kwartał 2009r. w kwocie 903zł, II kwartał 2012r. w kwocie 1.036zł oraz kwartał 2013r. w kwocie 713zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00