Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 kwietnia 2016 r., sygn. I SA/Po 2430/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant ref. staż. Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [....] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] maja 2015 r. X. S.A. z siedzibą w K. (dalej zwana wnioskodawczynią lub skarżącą) wniosła o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych skutków likwidacji zagranicznej spółki kapitałowej.
We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono zdarzenie przyszłe, w którym skarżąca jako spółka kapitałowa posiadająca siedzibę w Polsce wskazał, że jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawczyni będzie przy tym wspólnikiem spółki kapitałowej posiadającej siedzibę na terytorium RP i w konsekwencji podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Zaznaczono, że składając wniosek o wydanie interpretacji dla spółki kapitałowej wnioskodawczyni działa jako osoba planująca utworzenie tej spółki, zgodnie z art. 14n Ordynacji podatkowej. Skarżąca podała przy tym prawdopodobną nazwę oraz adres siedziby spółki kapitałowej, zaznaczając, iż dane te mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Dalej wyjaśniono, że spółka kapitałowa będzie wyłącznym udziałowcem spółki stanowiącej odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Cypru (dalej w skrócie: "spółka zagraniczna"). W przyszłości może mieć miejsce likwidacja spółki zagranicznej, która w ramach majątku likwidacyjnego wyda na rzecz spółki kapitałowej swój majątek w postaci certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym zamkniętym (dalej w skrócie: "certyfikaty"). Przed dokonaniem likwidacji, w okresie, w którym spółka kapitałowa będzie udziałowcem spółki zagranicznej, ewentualne przychody tej ostatniej spółki z dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, przychodów ze zbycia udziałów (akcji), wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, poręczeń i gwarancji, a także przychodów z praw autorskich, praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw, a także zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych, będą mniejsze niż 50% ogółu przychodów tej spółki.