Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 kwietnia 2016 r., sygn. II SA/Po 1032/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Izabela Paluszyńska (spr.) Protokolant ref. stażysta Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 08 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi H. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2015r. Nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. oddala skargę II. przyznaje adwokatowi K. P. od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu) tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu, kwotę 295,20 zł (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych) w tym 55,20 zł (pięćdziesiąt pięć złotych 20/100) tytułem podatku od towarów i usług.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 17 lipca 2015r. H. K. (zwana dalej Skarżącą) zwróciła się do Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką S. K. Do wniosku dołączyła m.in. oświadczenie, że nie pracuje od grudnia 2012r. ponieważ opiekuje się niepełnosprawną matką, nie jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy, nie posiada prawa do renty i emerytury, odpis skrócony aktu zgonu męża matki, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności [...] matki zaliczające ją do znacznego stopnia niepełnosprawności od 11.01.2013r.
Decyzją z dnia [...].08. 2015r. znak: [...] Kierownik Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...], działający z upoważnienia Burmistrza [...] odmówił H. K. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015r., poz. 114, powoływanej dalej jako u.ś.r.) wnioskowanego na matkę S. K.
W uzasadnieniu organ podał, że Skarżąca nie podejmuje zatrudnienia, sprawuje opiekę nad matką S. K. Nie spełniła jednak warunku określonego w art. 17 ust. 1b u.ś.r., zgodnie z którym świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Organ podał, że z orzeczenia o niepełnosprawności matki Skarżącej wynika, iż nie da się ustalić, od kiedy powstała niepełnosprawność jej matki.