Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 kwietnia 2016 r., sygn. I SA/Po 2431/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant ref. staż. Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [....] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] czerwca 2015 r. X. S.A. z siedzibą w K. (dalej zwana wnioskodawczynią lub skarżącą) wniosła o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz w zakresie podmiotu zobowiązanego do zapłaty podatku.
We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono zdarzenie przyszłe, w którym wskazano, że skarżącą jako spółka akcyjna podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawczyni planuje utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej w skrócie: "spółka kapitałowa"). W tym kontekście wyjaśniono, że wnioskodawczyni wnosi o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w trybie przewidzianym w art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Skarżąca podała również planowaną firmę oraz siedzibę spółki kapitałowej zaznaczając jednak, że dane te mają charakter roboczy i mogą ulec zmianie. Dalej wyjaśniono, że w przyszłości spółka kapitałowa może osiągnąć dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o PDOP. Dochód ten będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie przepisu art. 22 ust. 4 ustawy o PDOP, w związku ze spełnieniem warunków, o których mowa w art. 22 ust. 4, 4b i 4d ustawy o PDOP. Spółka kapitałowa na moment uzyskania przychodu (dochodu) z udziału w zyskach osób prawnych będzie m.in. posiadać ponad 10% udziałów w innej spółce kapitałowej (dalej w skrócie: "spółka zależna") zależnej od spółki kapitałowej, która będzie wypłacać dochody (przychody) z udziału w zyskach osoby prawnej. Skarżąca wyjaśniła również, że spółka kapitałowa zachowa ponad 10% udziałów w spółce zależnej nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Zastrzeżono, że nie można wykluczyć, że przed upływem w/w okresu zostanie dokonane przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę prawa handlowego niemającą osobowości prawnej, inną niż spółka komandytowo-akcyjna (dalej w skrócie: "przekształcenie").
-
keyboard_arrow_right