Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 kwietnia 2016 r., sygn. I SA/Po 1600/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Protokolant referent stażysta Natalia Puchalska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] na rzecz skarżącej kwotę [...] zł tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] stycznia 2015 r. A. G. (dalej zwana wnioskodawczynią lub skarżącą) zwróciła się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi w zakresie prawa do zwrotu części wydatków od zakupów materiałów budowlanych. Następnie pismem z dnia [...] kwietnia 2015 r. wnioskodawczyni uzupełniła braki formalne wniosku o wydanie interpretacji.

We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono stan faktyczny, zgodnie z którym poprzedni właściciele działki wykonali w 2012 r. fundamenty na podstawie pozwolenia na budowę nr [...]. Następnie z powodów osobistych poprzedni właściciele zaprzestali budowy domu. W 2013 r. nastąpiła zmiana właścicieli działki, po czym w dniu [...] września 2013 r. złożono wniosek o przepisanie pozwolenia na budowę nr [...] z poprzednich inwestorów na rzecz wnioskodawczyni i jej męża. Jak wynika z wniosku o wydanie interpretacji skarżąca wraz z małżonkiem uzyskała przepisanie pozwolenia na budowę. Aby wykorzystać istniejące fundamenty po uzyskaniu przepisania pozwolenia małżonkowie odstąpili od zatwierdzonego projektu budowlanego oraz od sposobu zagospodarowania działki. Małżonkowie stworzyli nowy projekt budowlany. Zgodnie z prawem budowlanym zmiany te wymagały również wstrzymania prac budowlanych do czasu otrzymania nowej decyzji. Dnia [...] grudnia 2013 r. małżonkowie złożyli wniosek o wydanie nowej decyzji o warunkach zabudowy zawierającej zmiany wymiarów budynku oraz sposobu zagospodarowania działki. Następnie dnia [...] grudnia 2013 r. małżonkowie otrzymali z urzędu gminy nową decyzję o warunkach zabudowy, którą wraz z nowym projektem budowlanym złożono w dniu [...] grudnia 2013 r. w starostwie powiatowym celem wydania nowej decyzji o pozwoleniu na budowę, zmieniającej poprzednią decyzję. Dnia [...] stycznia 2014 r. małżonkowie otrzymali decyzję nr [...] o zmianie pozwolenia na budowę nr [...] z dnia [...] września 2013 r. oraz o zmianie decyzji ostatecznej wydanej przez starostę z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w sprawie budowy budynku jednorodzinnego. Wnioskodawczyni zaznaczyła, że wraz z mężem jako młode małżeństwo budujące swój pierwszy w życiu dom nie mają szans na skorzystanie z odliczenia podatku VAT na starych zasadach. W ocenie skarżącej małżonkowie pozbawieni zostali jedynej pomocy ze strony państwa, ponieważ ich przepisane pozwolenie a następnie zmiany pozwolenia zostały dokonane na przełomie zmieniających się przepisów. Zaznaczono przy tym, że materiały na budowę zaczęto kupować po wydaniu decyzji z dnia [...] stycznia 2014 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00