Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 13 kwietnia 2016 r., sygn. I SA/Lu 1263/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Wałejko Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca), Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi D. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania zabezpieczającego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Skarbowej (organ), po rozpatrzeniu zażalenia D. I. A. , M. B. spółki jawnej w Z. (spółka, zobowiązana), uchylił postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. (organ egzekucyjny) z dnia [...] w części dotyczącej zarzutów nieistnienia obowiązku oraz niedopuszczalności zabezpieczenia, a następnie stwierdził niedopuszczalność tych zarzutów. Natomiast utrzymał w mocy postanowienie organu egzekucyjnego w części obejmującej zarzuty zastosowania zbyt uciążliwego środka oraz niedopuszczalności zastosowania środka zabezpieczającego.

Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia i przedstawionych sądowi akt postępowania zabezpieczającego wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. decyzją z dnia [...] orzekł o zabezpieczeniu przybliżonej kwoty zobowiązania spółki w podatku od towarów i usług oraz nienależnie otrzymanego zwrotu tego podatku za okresy rozliczeniowe od sierpnia 2013 r. do lutego 2014 r. w łącznej kwocie [...]zł. Decyzja ta została wydana z powołaniem się na art. 33 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz.U.2015.613 ze zm. - o.p.).

W dniu 30 czerwca 2015 r. na podstawie powyższej decyzji o zabezpieczeniu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z., działając jako przyszły wierzyciel podatkowy, wystawił zarządzenia zabezpieczenia nr [...] do [...] (poszczególne zarządzenia zabezpieczenia obejmowały podlegające zabezpieczeniu należności odrębnie za każdy kolejny miesięczny okres rozliczeniowy od sierpnia 2013 r. do lutego 2014 r.). Powołał się w nich na nieujawnianie przez spółkę zobowiązań wynikających z mocy prawa, nierzetelne prowadzenie przez nią ksiąg podatkowych. Zarządzenia zabezpieczenia zostały doręczone zobowiązanej spółce, do rąk jej wspólnika - I. A. , w dniu 3 lipca 2015 r. W tej samej dacie organ egzekucyjny dokonał zabezpieczającego zajęcia ruchomości spółki, które pozostawiono pod dozorem jej wspólnika - I. A. .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00