Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 marca 2016 r., sygn. VI SA/Wa 1790/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Borowiecki Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska (spr.) Sędzia WSA Urszula Wilk Protokolant ref. Piotr Niewiński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 marca 2016 r. sprawy ze skargi V. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz V. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 1617 (jeden tysiąc sześćset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2014 r. Urząd Patentowy RP odmówił udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy VARIMED zgłoszony dnia 04 września 2009 r. pod numerem [...] na rzecz V. Spółka z o.o. z siedzibą w W., stwierdzając, że jest on podobny w rozumieniu art. 132 ust.2 pkt 2 ustawy pwp, do:

1. zarejestrowanego pod numerem [...]wspólnotowego znaku towarowego słownego VARIMED z pierwszeństwem od dnia 2006-11-29 na rzecz: E. (GB) i przeznaczonego do oznaczania towarów i usług z klasy 09,10 i 44,

2. zarejestrowanego pod numerem [...] wspólnotowego znaku towarowego słowno- graficznego VARIMED z pierwszeństwem od dnia 2008-03-20 na rzecz: V. S.R.L. (IT) i przeznaczonego do oznaczania towarów zawartych w klasie 10.

Pismem z dnia 15 grudnia 2014 r. V. Spółka z o.o. z siedzibą w W., złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, nie zgadzając się z argumentami Urzędu. Wskazała przede wszystkim, że nie istnieje ryzyko skojarzenia znaku zgłoszonego ze znakiem zarejestrowanym, ze względu na brak tożsamości towarów i usług, a co za tym idzie, nie będzie możliwości wywołania u przeciętnych odbiorców konfuzji. Poniosła, że ze względu na brak tożsamości usług nie można mówić o podobieństwie oznaczeń. Zgłoszony znak [...] jest oznaczeniem słowno - graficznym i składa się z dwóch członów: elementu graficznego i słowa VARIMED. Wymienione człony stanowią integralne części znaku i są nierozerwalnie związane ze sobą. Człon graficzny poprzedza człon słowny i w taki sposób znak jest postrzegany przez odbiorcę. Element graficzny, oprócz oznaczenia słowa stanowi dodatkowy czynnik wyróżniający i powodujący odmienność znaków. Znak przeciwstawiony [...] stanowi oznaczenie słowne VARIMED zapisane typową czcionką. Słowo to jest jedynym członem w tym znaku. Znak ten różni się od zgłoszonego odmienną formą, a mianowicie jest to znak o prostej konstrukcji słownej. Z kolei znak [...] jest oznaczeniem słowno - graficznym czarno - białym dwuczłonowym utworzonym z członu graficznego w postaci koła, w polu którego znajduje się symbol graficzny oraz z członu słownego VARIMED.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00