Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 marca 2016 r., sygn. V SA/Wa 2352/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Andrzej Kania, Sędzia WSA - Tomasz Zawiślak (spr.), Sędzia WSA - Marek Krawczak, Protokolant specjalista - Justyna Macewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 marca 2016 r. sprawy ze skargi F. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji udzielającej zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi F. Sp. z o.o. w W. (dalej: skarżąca, strona lub spółka) była decyzja Dyrektora Izby Celnej w W. (dalej: Dyrektor IC lub organ) z [...] lutego 2015 r., nr [...] uchylająca w całości decyzję własną z [...] listopada 2014r., nr [...] oraz orzekająca w ten sposób, że odmawia zmiany zezwolenia w części dotyczącej zmiany lokalizacji punktów gier na automatach. Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym:
Wnioskiem z [...] listopada 2009 r. spółka zwróciła się do Dyrektora IC o zmianę udzielonego przez Dyrektora Izby Skarbowej w W. decyzją z [...] kwietnia 2009r., nr [...] zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych w 94 punktach gier na terenie województwa [...] w części dotyczącej zmiany 25 miejsc urządzania gier na automatach o niskich wygranych.
Decyzją z [...] czerwca 2010r., nr [...] Dyrektor IC odmówił zmiany zezwolenia udzielonego skarżącej w części dotyczącej zmiany lokalizacji ww. 25 punktów gier na automatach o niskich wygranych na terenie województwa [...].
W wyniku rozpoznania sprawy na skutek złożonego odwołania Dyrektor IC z [...] listopada 2010r., nr [...] utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi spółki, wyrokiem z 12 grudnia 2013r., sygn. akt VI SA/Wa 2241/13 m.in. uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z [...] czerwca 2010 r. Sąd odniósł się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości z dnia 19 lipca 2012 r. wydanym w sprawach połączonych C-213/11, C-214/11 i C-217/11 który stanowi, że w przypadku automatów do gier o niskich wygranych sąd krajowy powinien dokonać ustaleń faktycznych, a mianowicie, czy i w jakim zakresie zakaz wydawania, przedłużania i zmiany zezwoleń na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach do gry o niskich wygranych może wpłynąć na obrót tymi automatami. W związku z powyższym, w ocenie sądu organ podatkowy wydając zaskarżone decyzje nie "analizował kwestii technicznego charakteru zakwestionowanych przepisów ustawy o grach hazardowych, pod kątem późniejszego, a miarodajnego w tym względzie stanowiska Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrażonego w omawianym wyroku ".