Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 marca 2016 r., sygn. V SAB/Wa 52/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński, Sędzia WSA - Izabella Janson, Sędzia WSA - Tomasz Zawiślak (spr.), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 3 marca 2016 r. sprawy ze skargi D. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Kierownika Biura Powiatowego ARiMR [...] z siedzibą w W. w sprawie wniosku o przyznanie pomocy z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z [...] maja 2015 r. D. sp. z o. o. z siedzibą w W. (dalej jako: "Spółka" lub "skarżąca") wniosła - za pośrednictwem Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa [...] z siedzibą w W. (dalej jako: "Kierownik BP ARiMR", lub "organ I instancji") - do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. skargę m.in. na przewlekłe prowadzenie postępowania prowadzonego przez Kierownika BP ARiMR w W. w sprawie przyznania płatności ONW za rok 2013 oraz na postanowienie Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego ARiMR w W. nr [...] z [...] kwietnia 2015 r. uznające złożone przez skarżącą zażalenie za nieuzasadnione.

Strona wystąpiła przy tym o uznanie skargi za zasadną i uchylenie postanowienia Dyrektora ARiMR w W. z [...] kwietnia 2015 r. wydanego w trybie przepisów art. 37 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm., dalej jako: "k.p.a."). Skarżąca wystąpiła nadto o uznanie w trybie art. 149 § 1 i § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej jako: "p.p.s.a."), skargi na przewlekłe prowadzenie postępowania za zasadną i zobowiązanie organu do zakończenia postępowania w określonym terminie.

W uzasadnieniu skargi jej autor wyraził pogląd, że na postanowienie organu wydane w trybie przepisów art. 37 k.p.a. przysługuje skarga do sądu administracyjnego, gdyż wniesienie zażalenia w trybie tych przepisów otwiera drogę do złożenia skargi na bezczynność lub przewlekłość postępowania. Zauważył, że organ dopiero po kilku miesiącach od otrzymania akt sprawy podjął pierwszą swą czynność, tj. wysłał wezwanie do uzupełnienia braku formalnego podania. W ocenie strony czynność stwierdzenia braku formalnego podania nie wymagała żadnych skomplikowanych czynności jego analizy, a jedynie prostej czynności sprawdzenia wymogów formalnych. Tym samym, w ocenie Spółki, organ dopuścił się przewlekłości postępowania. Spółka wskazała ponadto, że organ nadzorczy nie zważył, że w tej sprawie wydał rozstrzygnięcie [...], gdzie zażalenie uznał za zasadne i wyznaczył termin załatwienia sprawy na [...] maja 2015 r. W ocenie D. sp. z o.o. skarżone postanowienie wydano w sprawie gdzie zapadło już rozstrzygniecie, objęte jest więc kwalifikowaną wadą nieważności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00