Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 marca 2016 r., sygn. VI SA/Wa 22/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Romanowski Sędziowie Sędzia WSA Jacek Fronczyk (spr.) Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas Protokolant ref. staż. Julia Murawska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2016 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. na akt Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie wezwania do nieodpłatnego udostępniania programu oddala skargę w całości
Uzasadnienie
Aktem z dnia [...] września 2015 r. nr [...] Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, stosując art. 43a ust. 2 w związku z art. 43a ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (t. j.: Dz. U. z 2011 r. Nr 43, poz. 226 ze zm.), wezwał T. Sp. z o.o. z siedzibą w W. do nieodpłatnego udostępniania programów "[...]" oraz "[...]" Spółce N. Sp. z o.o. z siedzibą w W., rozprowadzającej programy w ramach usługi świadczonej w serwisie [...] w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wyjaśnił, że zgodnie z art. 43 ust. 2 ww. ustawy o radiofonii i telewizji, nadawca, który rozpowszechnia program wymieniony w ust. 1, nie może odmówić operatorowi rozprowadzającemu program w sieci telekomunikacyjnej, o której mowa w ust. 1, zgody na rozprowadzanie tego programu, ani też uzależnić udzielenia takiej zgody od uiszczenia jakiegokolwiek wynagrodzenia, w tym w szczególności z tytułu udzielenia koncesji za korzystanie z nadania. Przepis art. 43a ust. 1 ww. ustawy wskazuje, że nadawca, który rozpowszechnia program wymieniony w art. 43 ust. 1, jest obowiązany do nieodpłatnego udostępniania tego programu na wniosek operatora rozprowadzającego program, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Artykuł 4 pkt 29 ww. ustawy o radiofonii i telewizji odsyła w zakresie pojęcia "system teleinformatyczny" do ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1422 ze zm.). Zgodnie z art. 2 pkt 3 tej ustawy, system teleinformatyczny to zespół współpracujących ze sobą urządzeń informatycznych i oprogramowania, zapewniający przetwarzanie i przechowywanie, a także wysyłanie i odbieranie danych poprzez sieci telekomunikacyjne za pomocą właściwego dla danego rodzaju sieci telekomunikacyjnego urządzenia końcowego, w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (t. j.: Dz. U. z 2014 r., poz. 243 ze zm.). Rozprowadzanie programów w ramach usługi świadczonej w serwisie [...] przez Spółkę N. Sp. z o.o. z siedzibą w W. spełnia kryterium sieci telekomunikacyjnej, a testy oferowanej przez Spółkę usługi wykazały, iż podmiot zagwarantował, że programy rozprowadzane będą w sposób nienaruszający udzielonego prawa, tzn. na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.