Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 marca 2016 r., sygn. I SA/Wa 2053/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Szmydt Sędziowie WSA Dariusz Chaciński WSA Przemysław Żmich (spr.) Protokolant referent stażysta Joanna Berbecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2016 r. sprawy ze skargi S. W. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.
Uzasadnienie
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, po rozpatrzeniu wniosku S. W. o ponowne rozpatrzenie sprawy, decyzją z dnia [...] września 2015 r., nr [...] utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] listopada 2014 r., nr [...] o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Miasta i Gminy Głogów M. z dnia [...] sierpnia 1979 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia umowy z dnia [...] sierpnia 1979 r. zawartej pomiędzy R. w R., a S. P., dotyczącą zbycia przez S. P. na rzecz R. w R. nieruchomości oznaczonej jako działka nr [...] o pow. [...] ha, położonej w miejscowości R.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z dnia [...] listopada 2014 r., nr [...] odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Miasta i Gminy G. z dnia [...] sierpnia 1979 r., nr [...]. Decyzją tą Naczelnik zatwierdził umowę z dnia [...] sierpnia 1979 r. zawartą pomiędzy R. w R., a S. P.. Umowa ta dotyczyła zbycia przez S. P. na rzecz R. w R. nieruchomości oznaczonej jako działka nr [...] o pow. [...] ha, położonej w miejscowości R.
S W wystąpiła z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z dnia [...] września 2015 r., nr [...] utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] listopada 2014 r., nr [...]. W uzasadnieniu organ wskazał, że merytoryczną podstawą rozstrzygnięcia zatwierdzającego umowę był art. 58 ust. 1 w zw. z art. 53 ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. Nr 32, poz. 140) - zwanej dalej "ustawą". Z treści tej normy prawnej wynika, że nabycie opisanej wyżej nieruchomości od S W przez R w R. było możliwe, jeżeli spełnione zostały trzy przesłanki: 1) osobie, od której nabywano nieruchomość przysługiwał tytuł własności; 2) osoba, od której nabywano nieruchomość: a) nie spełniała warunków do uzyskania emerytury lub renty inwalidzkiej na podstawie ustawy, albo b) spełniała warunki do uzyskania emerytury lub renty inwalidzkiej na podstawie ustawy, ale prawo do emerytury lub renty nabyła na podstawie innych przepisów; 3) osoba taka złożyła stosowny wniosek.